Almanlar dizele taktı: İki şehre daha yasak getirdi

Avrupa, kent havasının korunması için yeni kararlar almaya devam ediyor. Son alarak Alman İdare Mahkemesi Köln ve Boon şehirlerine euro4 normlu eski dizel araçların girişini 1 Nisan 2019 tarihi itibarıyla yasaklayan bir karara imza attı. Yasak kararının ikinci etabı ise bir üst nesil dizel araçları kapsayacak.

Önümüzdeki yılın bahar aylarından itibarin Euro 4 norma sahip eski nesil dizel araçlar bu iki kent merkezinde trafiğe giremeyecek. alınan karar 1 Eylül 2019 tarihide bir adım daha genişleyecek.

Almanlar euro4 ve euro5 normlarındaki dizel araçları şehirlerine sokmayacak.

Sonbaharda sadece yeni dizeller yolda kalacak

Buna göre 1 Eylül 2019 tarihinden itibaren Euro5 normlu eski dizel araçlar da bu iki kente giriş yapamayacak. Girenler cezalandırılacak.

Bu iki kentteki hava kirliliğinin durdurulmasının amaçlandığı kararlar şehir yerel yönetimlerinin toplu taşımada elektrikli otobüslere geçmesiyle sürdürülebilir hale getirilecek. İlgili kent belediyeleri elektrikli otobüsleri 2019 yılında toplu taşımada kullanmaya başlayacak.

Avrupa’nın önemli kentlerinde dizel motorlu araçalara yönelik alınan yasak kararları bu tür araçarın satışlarını düşürmeye devem ediyor. Euro6 normlu dizel motorların çok yeni piyasaya sürülmüş olması, Türkiye’de de üretilen bazı enternasyonel modellerin bu kentlerde satılamayacağı anlamına geliyor.

Zaten Toyota ve Renault gibi markalar yeni dönem araçlarında dizel motor seçeneğine yer vermeyeceklerini açıkladılar. Honda da bir sonraki Civic modelinde dizel motor seçeneği bulundurmayacağını ilan etti.

Fiat ve Hyundai gibi markalar bu konuda resmi açıklama yapmasalar da ellerindeki teknoloji ile hibrit ve elektrikli araç üretebilecek teknolojiye sahipler.

Eski nesil dizel araçların ikinci elde en çok satılacağı ülkeler yine Türkiye, Rusya gibi bu konuda henüz karar almamış ülkeler olarak kalacak gibi görünüyor. Türkiye emisyon normlarında AB kurallarına tabi ve Euro başlığıyla sıralanan emisyon normlarını geçiş süreci ile takip ediyor.

Avrupa dizel otomobil satışlarının seyri üzerine BElma Toprak’ın yazısı da ilgi çekici bilgiler içeriyor.

http://otoajanda.com/dizel-arac-satislari-dusuyor/

 

 

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.