Avrupa elektrikli araç satışları zirvesi 10 yıl sonra değişti

Yeni dönemin yeni otomobilleri elektrikli olacak. Almanlar bu alanda hem otomobil geliştirme, hem menzil iyileştirme hem de şarj istasyonları atağında iri adımlar atıyor. Amaç ülkeyi elektrikli araçlarla donatmak. Egzoz salımını düşürmek, şehirleri korumak.Petrol bağlımlılığından kurtulmak için de güneş enerjisi gibi yenilikçi kaynaklara yöneliyor. Almanların bu atağı ilk sonuçlarını vermeye başladı. Bugüne kadar Avrupa’nın elektrikli otomobil satılarında en büyük pazarı olan Norveç artık ikinciliğe indi. Kasım ayı sonuçları açıklanınca ortaya çıkan zirve değişimi Almanya’yı işaret ediyor. Automobil News Europe haberine göre Almanya’da bu yıl 11 ayda satılan elektrikli otomobil sayısı 57 bin 533 adeti buldu. Bu da Norveç’te satılan 56.593 adetin üzerine çıktı. Norveç 2010 yılın satışa çıkan Nissan Leaf ile birlikte Avrupa’nın en büyük elektrikli araç satışları gerçekleşen ülkeydi.

Norveç, Avrupa’da en cömert elektrikli araç teşvikleri veren ülke ünvanına sahip. Almanya’nın yüzde 6,5 nüfusuna sahip Norveç’te artık fazla potansiyel kalmadı. Almanya’nın BMW, Mercedes, VW gibi markalarıyla başlatacağı atakla zirveyi bir daha bırakmayabilir.

Alman otomobil şirketleri, 2023 yılına kadar elektrikli otomobil seçeneklerini 150 modele çıkaracak ve 2024 yılına kadar 50 milyar avro yatırım yapmayı planlıyorlar.

Elektrikli Araç Alınır mı?

Norveç EV pazarı, 2019 yılını genel olarak Almanya’nın da önünde götürmüştü. Fakat kasım ayında ivme kaybeden Norveç otomobil pazarı ayı 3.697 adet EV satışıyla tamamlayabilmişti.

Almanya’da bu rakam, yüzde 9.1 artışla 4.651 EV araç satışına yükselmişti.

EV araç satışları halen toplam satışlar içinde yüzde 3 gibi bir paya sahip.

Tesla’nın Almanya’daki satışları geçtiğimiz ay yüzde 130 arttı. Elektrikli Alman otomobili Volkswagen I.D.3 modeli 30.000 avronun altında fiyatla satışa çıkacak. Tesla Model 3 44.000 avro civarında bir fiyatla satılıyor.

Almanların elektrikli araç satışlarında zirve savaşına katılmaları çalışanlar için de maliyetlere neden oluyor. Örneğin Audi, geçtiğimiz günlerde elektrik faturasını çalışanlarına ödeteceğini göstermişti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz