Almanya yasaklamaya devam ediyor: Frankfurt mazotlu aracı şehre almayacak

Avrupa Birliği’nde her geçen gün artan çevre standartları araç parklarını da etkilemeye başladı. Dizel ve benzinli araçlarla ilgili 1 Eylül’den itibaren WLTP gibi üst sınır testleri kabul etmeye başlayan Avrupa’da özellikle eski motorlara karşı görüş birliği oluşuyor.

Otomobilin anavatanı sayılabilecek Almanya’da Hamburg ve Stuttgart şehirlerinden sonra finans merkezi Frankfurt’ta da mahkeme kararıyla dizele yasak geldi. Karar şehirdeki araç parkının dörtte birini etkileyecek.

Geçtiğimiz günlerde Alman çevreci aktivistler Hessen şehrinde azot seviyesinin artması sebebi ile mahkemeye başvurmuştu. Ve Alman idare mahkemesi aktivistler lehine karar vermişti. Mahkeme kararı ile şehrin yüksek miktarda azot içeren bölgelerinin temizlenmesi için çevreci olmayan dizeller hedefe alındı.

Karar 2019’da uygulanacak

Wiesbaden mahkemesi 2019 yılından itibaren Frankfurt’ta Euro-4 emisyon standartlarını karşılayamayan dizel araçlar ile; Euro 1 ve Euro 2 standartlarını karşılayamayan benzinli araçların yasaklanması gerektiğine karar verdi. Bu durum Frankfurt şehrindeki araçların dörtte birini kapsayacak. Bu duruma ek olarak ise yasaklanan bu araçlara sahip olan turistler yada başka şehirlerden gelen kişiler bu bölgeye giremeyecek. Bütün bu kararların altında Hakim Rolf Hartman’ın imzası bulunuyor.

LPG otogaza 9 kuruş zam

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.