Altan Aytaç: 2021’de milyon tempolu aylık satışlar olacak

Altan Aytaç: Fiat Türkiye Direktörü
Renault-Megane-E-Tech-kaç sattı

Pandeminin damgasını vurduğu, keskin iniş çıkışların yaşandığı 2020 yılı tamamlandı. Böylesine keskin bir yılda Türkiye otomotiv sektörü şampiyonu Fiat oldu.

Açık ara Türkiye’nin en çok satın alınan otomobili ünvanına sahip Egea modeli, yanına Doblo ve Fiorino satışlarının rüzgarını da alınca Fiat’ı Türkiye’de 137.300 adet gibi rekor bir rakama taşıdı.

Son 20 yıldaki en yüksek satış rakamı ve toplam pazardaki yüzde 17.8 pay ile rekor kıran Bursalı üretici, 8 Ocak 2021 itibariyle Egea modelini güncelleyerek, piyasaya çıkardı. Fiat Türkiye 2021 planlarını zoom toplantısıyla paylaştı.

Fiat Türkiye Direktörü Altan Aytaç, 2021 yılında bazı aylarda satış rekorları gelebileceğine; ve milyon tempolu aylık satış rakamlarına ulaşılabileceğini öngördüklerini dile getirdi.

2021 Yeni Fiat Egea Cross fiyatları güncellenen Egea fiyatlarıyla birlikte açıklandı.

Yeni Fiat Egea Cross fiyatı ile 2021 için hedef tazeleyen otomotiv devi, Türkiye pazarına uygun yüzde 45 – 50 ÖTV oranlarında araçlar sunmaya devam edecek.

Henüz otomatik şanzımanlı makyajlı Egea yok; ama Fiat Türkiye yöneticileri onun da bu ÖTV diliminde kalması yönünde iddialı.

Altan Aytaç
TOFAŞ CEO’su Cengiz Eroldu ve Fiat Türkiye Direktörü Altan Aytaç yeni Egea Cross tanıtımında.

Fiat Türkiye Direktörü Altan Aytaç, 5 yılda 580 bin Egea / Tipo / Dodge Neon ürettiklerini hatırlatarak, bunların 274 binini Türkiye yollarına çıkardıklarını söyledi. Altan Aytaç, “Egea satışlarının yüzde 70’e yakını perakende müşteriden oluşuyor.

Filoların payı yüzde 30 seviyesinde. Biz satın alınabilir fiyata uygun kalitede otomobil veriyoruz. Başarımızın arkasında bu yatıyor” dedi.

Kırmızı renkli 57 kentte Fiat marka araçlar en çok satan ünvanına uzandı. (Kaynak: Fiat Türkiye)

2021 yılında milyon tempolu aylık satışlar olur

2021 Türkiye otomotiv pazarı için görüşlerini dile getiren Aytaç, “700-750 bin bandında bir pazar olur. 2020 yılına göre biraz düşer. Fiat olarak payımızı koruyacağız. Egea Cross satış hedefimiz 10 bin adet.”

Aytaç, faiz ve kur dengesinin piyasa için belirleyici olduğuna dikkat çekiyor. 2021 yılında da milyon tempolu aylık satışlar olabileceğine işaret eden Aytaç,

Fiat olarak 120 bin adetlerde satış hedefliyoruz. Otomatik şanzımanlı araç talebine yılın son aylarına kadar cevap verebilmemiz zor. Gerek İtalya, gerek Bursa Ar-ge merkezimiz özellikle 1.6 dizel ile kombine olacak otomatik şanzıman üzerine çalışıyor.

2021 yılında belirsizlikler devam ediyor. Avrupa pazarlarında ve ülkemizde kısıtlamalar sürüyor. Buna karşın aşı çalışmaları umut veriyor. 2021 yılının ilk yarısında aşılama çalışmalarına odaklı ve talebin nispeten düşük olacağı bir geçiş dönemi olacağını öngörüyoruz. Yılın ikinci yarısında ise bir toparlanma olacağını tahmin ediyoruz.

EGEA AİLESİ, (YENİ NESİL FIREFLY T3 1 LT 100 HP VE 130 HP’YE YÜKSELEN, 1.6 MULTIJET TURBO DİZEL MT MOTOR SEÇENEKLERİ İLE) 130 BİN 900 TL’DEN BAŞLAYAN ANAHTAR TESLİM FİYATIYLA SATIŞA SUNULURKEN, CROSS MODELİ İSE 154 BİN 900 TL’DEN BAŞLAYAN FİYATLARLA TÜKETİCİ İLE BULUŞUYOR.

Egea Cross Avrupa fiyatı

Yeni Egea Cross modelinin Avrupa tanıtımlarının da sınırlı şekilde başladığını açıklayan Altan Aytaç: “Avrupa pazarları da yakından ilgileniyor Asıl ilginin pandemi sonrası açılan piyasalarla olacağını düşünüyoruz” dedi.

Yeni Fiat Egea Cross Avrupa’da 13.800 avro fiyatla satışa çıktı.

Önceki İçerikOtomotive yeni tehdit: Çip sorunu üretimi vurabilir
Sonraki İçerikMercedes EQA ve EQS ile yeni V Serisi geliyor
Gazeteci, radyo programcısı, TV yorumcusu. 1989 yılında ekonomi gazeteciliğine başladı. 1999 yılında Hürriyet Grubu'nun yayınladığı haftalık Ekonomist Dergisi'nde otomotiv editörü oldu. 2006-2011 yılları arasında Akşam Gazetesi'nde Otovizyon köşesinde otomobil odaklı makaleler yazdı. 2011 yılında Otoajanda.com sitesini kurdu ve halen yayın yönetmeni olarak görev yapıyor. TV yorumculuğu ve radyo programcılığı ise son dönemdeki etkinlikleri arasında öne çıkıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz