14 milyon TL’ye şirket kuruldu: Anadolu Grubu üretecek

ANADOLU MOTOR İTALYAN LANDİNİ TRAKTÖRLERİNİ ARTIK TÜRKİYE’DE ÜRETECEK

Anadolu Grubu, otomotiv sektöründeki faaliyetlerini traktör yatırımıyla genişletiyor. Grubun 50 yıllık geçmişe sahip iştiraki Anadolu Motor, 135 yaşındaki traktör üreticisi İtalyan Argo Tractors ile ortaklık anlaşmasına istinaden Anadolu Landini ismi ile yeni bir şirket kurarak traktör üretimine başlama kararı aldı.

Landini Türkiye distribütörü olan Anadolu Motor, Argo Tractors ile birlikte 50-75 beygir arası yeni modelleri Türkiye’de üretecek.

 

İlk partide 1000 traktör üretilecek

Anadolu Grubu ve iştiraklerinin yatırım yapacağı Anadolu Landini ortaklığında ilk yıl bin adet traktör üretilmesi planlanıyor. Anadolu Motor’un Şekerpınar’daki tesislerinde üretilecek olan traktörler, 3 silindirli ve 50-75 beygir gücünde motorlara sahip olacak.

Anadolu Grubu Otomotiv Grubu Başkanı Bora Koçak, “ Isuzu’dan sonra şimdi de Argo Tractors ile Landini traktörleri 14 milyon TL’lik başlangıç sermayesi ile ülkemizde üretmeye başlayacağız.”dedi.

Anadolu Motor Genel Müdürü Serkan Eriş ise tarım sektörüne verdikleri öneme dikkat çektikten sonra üretime başlayacakları için heyecanlı olduklarını dile getirdi.

3 silindirli 50-75 HP güçlerinde olacak

Bahçe ve tarla tarımına uygun dört yeni modelden oluşan bir serinin üretimine başlayacaklarını açıklayan Eriş, “Traktörlerimiz 3 silindirli, 50 – 75 beygir gücüne sahip olacak. Beş yıl sonunda 6 bin traktör üretmeyi planlıyoruz. Ürettiğimiz traktörleri sadece Türkiye’de değil dış pazarlara da sunarak ihracat gücümüzü arttıracağız. Bunun ile birlikte İtalya’dan ithal ettiğimiz diğer modellerin satışına devam edeceğiz ”dedi.

 

Otomatik vitesli çapa makinesi yapacak

Anadolu Motor’un tarım alanındaki gelecek hedeflerine de değinen Eriş, “Anadolu Motor olarak, ürün portföyümüzü daha güncel teknolojilerle genişletmeye ve geliştirmeye çalışıyoruz. Örneğin dünyada ilk kez otomatik şanzımanlı çapa makinesini kendi Ar-ge ekibimizle geliştirerek çiftçilerimizin hayatını kolaylaştırdık.” bilgisini verdi.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz