Anadolu’dan 44 milyonluk yeni yatırım

Anadolu Motor, Çayırova üretim tesisini 44 milyonluk TL’lik yatırımla hayata geçirdi.

 

 

Anadool Grubu’nun otomotivdeki temsillerinden Anadolu Motor, 44 milyon TL’lik yeni yatırımla üretimini büyüttü. Yeni tesisin açılışında konuşan Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, bu yatrımla üretim kapasitelerinin yüzde 40 oranında artacağını söyledi.

 

 

Anadolu Motor; Antor marka dizel motor, Antrac marka çapa makinesi ve portatif jeneratör üretiminin yanı sıra tarım makineleri ve motopomp montajı yapıyor. 

Toplamda 44 milyon TL’ye mal olan yeni tesisin 25 milyon TL’lik bölümü, Yeni Teşvik Yasası kapsamında desteklendi.

 

Tuncay-Ozilhan

 

Gerçekleştirdiği üretiminin, yarısını ihraç eden Anadolu Motor, 30 milyon dolar olan cirosunu son 5 yılda 100 milyon dolar seviyelerine çıkardı.

 

Yeni üretim tesisi, yüzde 50 emsal oranıyla 29.500 m2 arsa alanına gerçekleştirilirken, toplam kapalı alan 21 bin m2, binalar ise 12.750 m2 alanda konumlandı.

Üretim binasında yapı yüksekliği 9 metre ve depo binasının yüksekliği 12 metre olarak tasarlanan üretim tesisinde, üretim holleri içerisinde dökümhane ve ısıl işlem, talaşlı imalat, boyahane, montaj ve motor test atölyeleri bulunuyor. Tesisin elektrik enerjisi kurulu gücü, 4MW olurken, bu enerjinin yüzde 50’si yedeklemeli şeklinde inşa edildi.

 

Yeni üretim tesisinde, Anadolu Motor’un teknoloji seviyesinin artırılması hedeflenerek yeni tezgah – makine ve tesis yatırımları da gerçekleştirildi. 

Anadolu Motor’un Kartal tesisinden getirilen 220 adet işleme, ölçme ve test tezgahına ek olarak, 15 adet yeni işleme tezgahı ve 10 adet yeni ölçme ve test tezgahı yatırımı yapıldı.

Aynı zamanda boya, yıkama, montaj bantları, depolama ve benzeri 15 adet yeni tesis yatırımlarının yanı sıra, modern bir “Motor Test Ar-Ge Laboratuvarı” da kuruldu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.