Araba sevdası ile MTV ve ÖTV gelirleri uçtu

2022-MTV-büyük-zam
Renault-Megane-E-Tech-kaç sattı

Hazine ve Maliye Bakanlığı ağustos ayı merkezi yönetim bütçesi detaylarını açıkladı. Ağustosta merkezi yönetim bütçesi 28 milyar 220 milyon lira fazla verdi.

Bütçedeki fazlanın yüzde 4,797 oranında artmasının arkasında yatan ana neden ise Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) gelirlerindeki artış ve bütçe giderlerindeki düşüş olarak öne çıktı. Araba sevdası, Maliye’nin kasasını doldururken, ÖTV ve MTV gelirlerinin önemi de bir kez daha resmedildi.

Ağustos ayı vergi gelirleri dağılımı açıklandı. MTV ve ÖTV önemli paya sahip! Kaynak: Hazine ve Maliye Bakanlığı.

Özellikle temmuz ve ağustos ayında artan otomobil satışlarının etkisi bütçe gelirlerine yansıdı.

Ağustosta Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) geliri yüzde 370,3 oranında arttı.

ÖTV oranının ilgili tüm ürünlerde artırılmasına karşın, otomobil gelirlerindeki belirgin artış da araba sevdasının sonucu.

Hazine verilerine bakıldığında ÖTV gelirlerinin Ocak-Ağustos 2020 döneminde geçen yıla göre yüzde 35 oranında arttığı ve 123 milyar TL’ye yaklaştığı dikkat çekiyor.

 

Önceki İçerikAnlaşmasız Brexit araba fiyatlarını artıracak
Sonraki İçerikDünyanın en ucuz Formula 1 biletleri peynir-ekmek gibi tüketildi
Gazeteci, radyo programcısı, TV yorumcusu. 1989 yılında ekonomi gazeteciliğine başladı. 1999 yılında Hürriyet Grubu'nun yayınladığı haftalık Ekonomist Dergisi'nde otomotiv editörü oldu. 2006-2011 yılları arasında Akşam Gazetesi'nde Otovizyon köşesinde otomobil odaklı makaleler yazdı. 2011 yılında Otoajanda.com sitesini kurdu ve halen yayın yönetmeni olarak görev yapıyor. TV yorumculuğu ve radyo programcılığı ise son dönemdeki etkinlikleri arasında öne çıkıyor.

1 Yorum

  1. Bu işler böyledir bazıları siyaseten bazıları ise parakazanmak için dolar artsın kriz çıksın ister ama devlet bir şekilde onu isteyenin cebinden o parayı geri alır. Çok para kazanan ne yapacak lüks alım ve önce otomobille başlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz