Arabanızın rengini değiştirmek için ne yapmalı?

Arabanızı seviyor ama renginden mutlu değilseniz yada arabanızın boyası eskidiği için boyatmaya ama rengini değiştirmeye karar verdiniz. Peki bunu nasıl yapacaksınız? Arabınızın rengini ruhsata nasıl işleteceksiniz? TUVTURK muayenesinden nasıl geçeceksiniz?

Bu işin size maliyeti ne kadar olacak? Sadece boya ve boyatma bedeliyle kurtulabilecek misiniz?

Konuyla ilgili bir çok soru akla gelebilir. Bu yazımızda bunlara cevap veriyoruz.

Otomobilinizin yetkili servisine gittiniz. Veya Oto sanayide bir oto boyacıyla anlaştınız. Derdinizi anlattınız ve aracınızın rengini değiştirmek üzere anlaştınız.

Buraya kadar gayet normal yöntemler. Bunları yapıp, aracınızın rengini değiştirmek istediğinizde çok dikkat etmeniz gereken çok önemli bir konu var.

Önceki yıllarda TUVTURK araç muayene istasyonlarına başvurup, yeni rengin yazılı olduğunu gösteren onaylı bir evrak işinizi görüyordu. Bu evrakla trafik tescil birimlerine gidip, sadece ruhsatınızın renk açıklaması olan sayfasını küçük bir bedel ile güncelletebiliyordunuz. Yeni ruhsatınız ve yeni renge sahip aracınızla trafiğe rahatlıkla katılabiliyordunuz.

Otomobilinizin rengini değişterecekseniz, boya faturasını mutlaka alın.

Ruhsatta yazılı araba rengini nasıl değiştiririm?

Yıl oldu 2018 ve işler değişti. Artık TUVTURK onaylı evrak bu iş için yeterli değil.

Bunun nedeni de otomobil yeni ruhsat işlemleri yetkisinin noterlere devredilmesi. Bu da yeni ruhsat çıkarmayı gerektiren arabanın rengini değiştirme sürecini değiştirdi. Artık arabanızın rengini değiştirmenin ruhsata işlenme süreci değişti.

Arabanızı boyattıktan sonra yeni rengi ruhsata işletmek için NOTER’e gitmeniz şart.

Araba rengini değiştirince NOTER’in istediği evraklar neler?

Arabanızı istediğiniz başka bir renge boyattınız yada kaplattınız. Ruhsatınızda yazan orijinal rengin yerine yeni rengi ruhsata işletmek için notere gittiğinizde yanınızda hangi evraklar bulunması gerekiyor?

Öncelikle NOTER sizden boya faturası istiyor. Bunu beyan edemediğinizde ise yeni rengin yazılı olduğu ruhsat değişikliğinizi gerçekleştirmiyor.

Tabii ki trafikte devre dışı kalıyorsunuz. Bu halde trafiğe çıkamazsınız. Çıkarsanız da yasal olmaz. Trafik uygulamasına denk gelirseniz, aracınız bağlanır ve otoparka çekilir.

Bu nedenle yapmanız gereken iş, aracınızı boyattığınız gösteren ve boya ücretini de içeren faturayı boyacınızdan almanız. Ve bunu NOTER’e ibra etmeniz.

BU durum bütçenizi etkiler. Çünkü, otomobilinizi boyatmak üzere boylacı ile belli bir miktara anlaşıyorsunuz. Fatura isterseniz bu tutara yüzde 18 KDV eklemeniz gerekiyor.

Örnek vermek gerekirse otomobilinizi boyatmak için usta yada servis ile 4.000 TL’ye anlaştınız. Kendisinden fatura istediğinizde KDV farkını da fiyata yansıtacağı için boya bedeline ek olarak 720 TL daha eklenecek.

Aracınızı boyatıyorsanız ve hele ruhsata ilenecek renk değişikliği yaptırıyorsanız, faturanızı mutlaka alın.

Evinizin önünde aracınızı folyo ile kendiniz bile kaplasanız. folyo faturasını mutlaka almanız gerekiyor.

 

 

2 Yorumlar
  1. hüseyin diyor

    “Evinizin önünde aracınızı folyo ile kendiniz bile kaplasanız. folyo faturasını mutlaka almanız gerekiyor.”

    Bu bilgi için çok teşekkür ediyorum. Soru işareti kalmayacak şekilde olmuş makaleniz.

  2. Çağatay diyor

    Aracınızı evinizin önünde kendiniz dahi kapladınız faturası yeterli olur nekadar açıklayıcı şekilde yazmışsınız çok teşekkür ederim

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.