Araç bekleme ne kadar sürecek? 6-7 bin Toyota müşterisi bekliyor

Renault-Megane-E-Tech-kaç sattı
Türkiye otomobil pazarında yeni araç almak için sıra beklenen bir dönem içinden geçiyoruz. Türkiye’de üretilen Fiat Egea, Toyota Corolla, Toyota C-HR modelleri için bile aylarca sonraya sıra yazılıyor. Herkes bu dönemin ne kadar süreceğini merak ediyor. Biz de bu sorunun cevabını Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış AŞ CEO’su Ali Haydır Bozkurt’tan aldık. 2020 yılı itibariyle Türkiye’de 42 bin Toyota satmış olacaklarını açıklayan Bozkurt, “Araç tedarik edebilsek 60 bin de satardık ama...” diyerek durumu şöyle özetledi.
Sektörümüzde satışlar açısından en belirleyici unsur kısmen de olsa
devam etmekte olan tedarik ve araç stoğu sorunu. Toyota olarak
istediğimiz kadar aracı alamıyoruz.
Pandemi sürecinde duran üretim şu anda sosyal mesafe kurallarına uygun şekilde devam ediyor. Herhangi bir hatta bir kişi pozitif çıktığı zaman o bölüm komple karantinaya alınıyor.
Tamamen kapanma riskini almamak için bu şekilde üretim yapılıyor. Bu durum yılbaşına kadar devam eder gibi görünüyor.

Yeni bir Toyota müşterisi ancak aralıkta araç alabilir

Toyota olarak da yeni gelen taleplere ancak aralık ayında araç verebiliyoruz. Filo müşterilerimizle ise 2021 için anlaşmalar yapıyoruz. Filo tarafında şimdiden gelecek
seneyle ilgili 6-7 bin adet sözleşmeli talep var. 2020 yılı toplam otomotiv
satışlarının seyrini ise bulunurluk belirleyecek. Salgında ikinci dalga
yaşanmazsa ve her şey bu şekilde devam ederse yıl sonu toplam satışlar
735-750 bin adetlerde gerçekleşebilir.
Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış CEO’su Ali Haydar Bozkurt yeni Hilux lansmanında konuştu.
2021 yılı için yüksek talep ama sıkıntılı bir araz dönemi yaşanmaya devam edeceğine değinen deneyimli yönetici, “Bu durum 2021 yılı ilk çeyreğinde de devam eder. Halen torpil telefonları alıyoruz. Bu yıl satışlar 700 bin adetleri bulur. Firmaların araç tedariğine bağlı olarak sayı daha da artabilir. Türkiye’de 600 bin adetlerin altındaki pazar sıkıntı yaratır” görüşünü ifade etti.
Önceki İçerikToyota Hilux geldi, Proace gelecek; piyasa 6 ayda normale dönecek
Sonraki İçerikHonda elektrikli SUV konsepti Pekin Otomobil Fuarında boy gösterdi
Gazeteci, radyo programcısı, TV yorumcusu. 1989 yılında ekonomi gazeteciliğine başladı. 1999 yılında Hürriyet Grubu'nun yayınladığı haftalık Ekonomist Dergisi'nde otomotiv editörü oldu. 2006-2011 yılları arasında Akşam Gazetesi'nde Otovizyon köşesinde otomobil odaklı makaleler yazdı. 2011 yılında Otoajanda.com sitesini kurdu ve halen yayın yönetmeni olarak görev yapıyor. TV yorumculuğu ve radyo programcılığı ise son dönemdeki etkinlikleri arasında öne çıkıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz