Araç muayenesinde jant sorunu

Yeni otomobil sahibi olanların pek derdi değildir ama araç 3 yaşını geçtikten sonra (Hafif ticari araçlarda 2 yıl) aracınızın trafiğe uygunluğunu TÜVTÜRK adlı kuruluşa onaylatmanız gerekiyor. Araç muayenesinde jant sorunu gibi dertler başınızı ağrıtabilir.

Eskiden devlete yani bir kamu kurumuna ait olan bu yetki; halen özelleştirmeyle Alman TÜV ortaklığındaki Doğuş Grubu şirketi TüvTürk tarafından kullanılıyor.

Bütün şehirlerde birer ikişer kontrol merkezi bulunduran şirket, araçlarımızın trafiğe çıkıp çıkmamalarına karar verecek imza yetkisine sahip tek mercii olmasıyla da önem arzediyor.

Peki hangi kusurlar olursa araçlarımız bu muayenelerde geçer puan alamaz ve trafiğe çıkamaz?

Renk değişikliği, jant değişikliği, koltuk değişikliği, yangın söndürücünün bulunmaması, sonradan bi-xenon aydınlatma montajı ve daha başka neler neler…

Sizler için muayene kusurlarının “Ağır” vakalarını derliyoruz.

Bunlara uymadan muayeneye gitmeyin boşu boşuna.

Jantın her deliğine bir vida girmek zorunda Örneğin aracınızın jantını değiştirdiyseniz…
Araç muayene onay merkezi TÜVTÜRK’ten trafiğe çıkış onayı-vizesi alabilir misiniz?

Çok karışık ve teknik bir konu değil aslında.

Jantlarınızı değiştirmenin bir kaç sebebi olabilir:

 • Genellikle daha güzel ve araçlarımıza yakışacağını düşündüğümüz için
 • Jantlarımızda bir hasar-çatlak-kırık varsa değişim yoluna gideriz.

Arabamızın orijinal jant ölçülerini değiştirmek, örneğin 16″ olan jantınızı 17″ olarak büyütür ya da 15″ olan daha küçük bir jant takmışsanız, başınız belada.
Bu arada jant ebatı ile ilgili olarak bilinmesi gereken bir detay var. Sizin arabanız 15″ jant olabilir, fakat aynı marka ve modelin farklı donanımlarında daha büyük yada küçük bir jant modeli seri üretim olarak sunulan bir opsiyon ise aracınız muayeneden geçer. Sorun az modelli, az versiyonlu otomobillerin eski modellerinde daha çok yaşanıyor.

Daha bitmedi.
Jantınızı değiştirdiniz yada satın aldığınız arabanın üzerindeki jantların ölçülerinin dışında yüzde 100 vizeden kalacağınız asıl konu, jantınızda çift aplikasyon “bijon” seçeneğiniz varsa direkt kaldınız.

Çift aplikasyonlu jant nedir:

Yukarıda yer alan jant fotoğrafına bir daha bakarsanız, jant üzerinde 10 adet bijon deliği olduğunu görürsünüz. Bunun amacı bu jantın farklı bir kaç marka arabaya takılabilmesi içindir. Eğer jantlarınız böyle ise vizeye hiç gitmeyin… Kesinlikle onay alamazsınız !

Bu konu ile TUVTÜRK’ün yazılı açıklaması ile şöyle:

Tüvturk Çift Aplikasyonlu Jant Sorunu!

“Araçta kullanılan jantlarda boşta bijon deliği kalmamalıdır. Ayrıca aracın tip onayına istinaden üretiminde kullanılan jantların sonradan değiştirilmesi; ve takılan jantlara ait o araçta kullanılabileceğini gösteren tip onayları olması gereklidir.”

Sonuçta ülkemizde ithal veya yerli üretim ücreti ödenmiş, faturası ile satın alabileceğimiz; yani satışı serbest ama kullanımı yasak olan çift aplikasyon jantınız var ise; yada arabanın jant tipini değiştirirseniz vize alamıyorsunuz.

Ya jantınızı muayene için klasik bir jantla emaneten değiştirin veya muayene için eski jantınızı saklayın.

Eğer vize için ödünç alacağınız bir jant yok ise vizeden geçmek için jant kiralayan ve bu bir ekomi haline getiren satıcılardan yararlanabilitorsunuz .

Muayeneden vize aldıktan sonra tekrar aracınıza takıp, trafikte öyle dolaşmanız da mümkün.

Peki, otomobiliniz deposuna şeker atılırsa ne olduğunu biliyor musunuz?

Bir de araç muayeneden geçmek için kiralık jant sektörünün doğduğunu da hatırlatmak isteriz. Günlük yaşamda kullandığı jantı muayene günü çıkartıp, orijinal jantlı lastik takıp, vize almak isteyenler için bazı internet siteleri üzerinden de ulaşılabilen “jant kiralama” sektörü doğdu.

Uğur Yumak’ın keşfettiği Sarı Anadol STC‘nin gizemli ve bir o kadar da heyecanlı geri dönüş macerasını takip ettiniz mi?

http://otoajanda.com/arac-muayenede-sonradan-takma-far-sorunu/

Çeyrek milyon liralık Opel?

Otomobilinize iyi bakın: Pasta cila mı, seramik mi, folyo veya plastidip kaplama mı?

http://otoajanda.com/volkswagen-polo-2018/

http://otoajanda.com/2017-yeni-suv-bombardimani/

3 Yorumlar
 1. ugur diyor

  aracın tip onay belgesinde yazılı olan lastik ebadlarına göre jantlarını büyütür ve küçültmesi sakınca olmayacağını düşünüyorum aksi halde onay belgesinde yer almayan ölçü takılması sorun yaratır

 2. Taylan diyor

  merhabalar ben araç muayene istasyonu ile görüştüm tek tip jant lastik kullanımında ebatının bi önemi olmadığı söylenildi bnm orjinali 15” ama şuan üstünde 18” var sorun olmaz dediler bana jant lastik tek tip olmak şartı ile

 3. Hakan diyor

  10 bijon 8 bijon bunlar muaneden geçiyor artık yazıyı düzeltin milleti boşa masrafa sokmayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.