Araç sahipleri dikkat: Sahte SMS ile HGS dolandırıcılığı!

Sosyal medya, dijital ödeme yöntemleri ve işlemler gelişmeye devam ederken dolandırıcılar da çalacakları yeni bir kapı buluyorlar. Daha önce Tüvtürk ile karşımıza çıkan ‘dolandırıcı nitelikli’ kişi ve kurumlar, yanıltıcı internet siteleri ve çağrı merkezleri üzerinden araç muayene randevusu için ücret talep ediyorlardı. Yeni yöntemlerinin aracı ise bu kez Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) oldu.

Cep telefonlarına gönderilen “HGS borcunuz var, linke tıklayarak ödeme yapabilirsiniz” mesajlarıyla dolandırıldıklarını belirten tüketiciler; Şikayetvar üzerinden mağduriyetlerini dile getirerek diğer kullanıcıları da bu tuzağa düşmemeleri için uyardı.

“HGS borcunuz var, ödemezseniz icra başlayacak” şeklinde sahte bir avukat ismiyle gelen mesajlar kullanıcıları mağdur ediyor. Gönderilen SMS’te insanlara, ödenmemiş HGS borcu olduğu belirtiliyor, mesajla birlikte iletilen linke tıklanması gerektiği söyleniyor. Borcun ödenmemesi durumundaysa icra başlatılacağı söyleniyor. Yönlendirilen sahte HGS linkine tıklayan kullanıcılardan, T.C. kimlik numarasını ve araç plakasını yazması isteniyor. Daha sonra sahte bir borç bakiyesi gösteriliyor ve sonraki sayfada kredi kartıyla borcun ödenmesi talep ediliyor. Şikayetvar üzerinden mağduriyetlerini belirten tüketicilerden bazıları binlerce lira dolandırıldıklarını dile getirerek yardım talebinde bulunurken, sahte SMS gönderilen kimi kullanıcılarsa diğer insanları uyararak bu tuzağa düşmeyin diyor.

İşte bilmeyenlerin de öğrenmesi ve dikkat etmesi gereken HGS dolandırıcılığıyla ilgili Şikayetvar’a ulaşan bazı mesajlar >>>

1
2
3
4
5
6
7
Önceki İçerikLüks steyşın Mercedes-Benz C-Serisi All-Terrain Türkiye’de
Sonraki İçerikVavaCars ikinci el araç satışı için galericilerle iş ortağı oluyor
1997’de ilk kelimesi “vosmagen” olan, çocukluğunu halı desenlerinde araba sürmeye adamış otomotiv yazarı...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz