Araç sayısında İstanbul çok önde ama kazalarda liste başı Ankara

Geçen yıl Türkiye’de 430 bine akın trafik kazası meydana geldi. Bu kazalardan 241 bini maddi hasarlı trafik kazası olarak kayıtlara geçti. Maddi hasarlı trafik kazasında ilk sırayı 41.272 kaza ile Ankara alırken
ikinci sırada 32.303 kaza ile İstanbul izledi. İzmir’de gerçekleşen maddi hasarlı kaza sayısı 22.734 oldu. En çok kazanın gerçekleştiği diğer iller ise Bursa, Antalya ve Adana oldu.

Kazaların oluş şekillerine bakıldığında en çok yandan ve arkadan çarpmanın öne çıktığı görüldü. Ölümlü ve yaralanmalı trafik kazalarına en çok sebep olan unsurun ise sürücü hatası olduğu ortaya çıktı.

Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Başkanlığı, trafik istatistik bülteni verilerine göre geçtiğimiz yıl trafik kazalarının yaklaşık 241.000’i maddi hasarlı trafik kazası şeklinde gerçekleşti. 2018’de ölümlü ve yaralanmalı trafik kazalarına en çok sebep olan unsur ise sürücü hatası oldu. Gerçekleşen kazaların yaklaşık yüzde 90’ı sürücü hatası sebebiyle meydana geldi.

Muafiyetli kasko artıyor

Elif Aksoy Yenidünya

Hem trafik hem de kaskoda ödenen tazminatın artış gösterdiğini belirten Tamoniki.com CEO’su Elif Aksoy Yenidünya, “TÜİK ve TSB verilerinden yola çıkarak Türkiye genelinde her 10 araçtan ortalama 2’sinin hasarlı kazaya karıştığını söyleyebiliriz. Artış gösteren maddi hasarlı kazalar paralelinde araç sahipleri de kendilerine en uygun kasko seçeneklerini araştırmaya devam ediyor” diyor. Yenidünya “Yoğun trafiğin yaşandığı büyükşehirlerde bir süredir araç sahiplerinin muafiyetli kasko alternatifini daha çok tercih ettiğini gözlemliyoruz. Muafiyetli kasko, hasarın belirli bir miktarının sigortalı tarafından karşılaması temeline dayanıyor” diyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.