Arazinin efendisi 70 yaşında!

Land Rover 70. yıldönümünü kutluyor. İlk kez İkinci Dünya Savaşı sonunda üretime başlayan İngiliz marka zaman içinde dünya üzerinde ayak basmadığı toprak bırakmamacasına efsane haline dönüştü.

Land Rover bugüne kadar 7 milyondan fazla müşteriye ulaştı.

Land Rover 70. yıl kutlamalarında birçok etkinlik var; Land Rover’ın öncü teknolojilerinin yaratılmasına yardımcı olan kişilerin yer aldığı online bir yayın, Land Rover özel konvoyu bunlardan bazıları.

Land Rover Classic ekibi tarafından geçen yıl bir örneği yapılan relativitenin 70’lerin özel modellerinde uygulanması ve V8 motorlarla donatılması da var.

Bir başka etkinlik ise Fransa Alpleri’nde kar üzerinde 250 metre uzunluğunda çizilen Defender tasarımı oldu. Bu çizim, Rover’ın Mühendislik Direktörü Maurice Wilks’in orijinal Land Rover’ın şeklini Red Wharf Körfezi’nin kumlarına çizdiği ve fikrini Rover’ın Yönetim Direktörü olan kardeşi Spencer’a teklif ettiği anı hatırlatma amacı taşıyor.

1948 yılında ilk kez yola çıkmasından bugüne Land Rover, tüm dünyada tanınan simge bir marka oldu. Defender hala kült ve özgünlüğün sembollerinden.

Land Rover’ın hikayesinde Defender başrolde belki ama bugün başarı çok daha başka bir klasmanda 1970’te doğan Range Rover’da. 1989’da ortaya çıkan Discovery ve bugün genişleyen bir aile.

Bugün Hintli Tata Grup tarafından yönetilen Land Rover’ın tarihçesine kısa bir göz atalım

Land Rover 70. yıldönümünü kutluyor; Marka ilk olarak 1948 yılında Amsterdam Motor Show’da günyüzüne çıktı, 1953’te Defender uzun şasi serisi tanıtıldı. Oxford ve Cambridge ekipleri bu modelle Londra Singapur seferini tamamladı.

1958 yılında Land Rover 2 Serisi daha rafine tasarımla tanıtıldı. 1970 yılında 2 kapılı Range Rover klasik yola çıkarken 1971 yılında Land Rover 3 serisi satışa sunuldu. Range Rover’ın 18 bin millik Trans-Amerika geçişi dikkatleri marka üzerine çekti.

1976’da bir milyonuncu Land Rover üretilirken 1979’da Range Rover Paris-Dakar Rallisini kazandı. 1981 yılında 4 kapılı Range Rover günyüzüne çıktı. 8 yıl sonra ise markanın üçüncü modeli olarak Discovery yollarda (arazide) yerini aldı.

Land Rover 70. yıldönümünü kutluyor. Ama Defender adı ilk olarak 90’larda kullanılmaya başladı, 1994 yılında ikinci nesil Range Rover tanıtıldı.

Markanın 4. modeli Freelander Hill Descent Control, tepe iniş kontrolü teknolojisiyle pazara girdi. 2001 yılında üçüncü nesil Range Rover bağımsız hava süspansiyon sistemi teknolojisiyle birlikte pazara sunuldu.

G4 Challenge kapsamında ABD, Güney Afrika ve Avustralya’da 16 takım Land Rover’larla mücadele etti. 2004 yılında Discovery 3, 2005’te ise Range Rover Sport tanıtıldı. Böylece Range Rover’da bir aile olmaya başladı.

2006 yılında Freelander 2, 2008 yılında ise lüks kompakt SUV konsepti LRX (2010 yılında Range Rover Evoque olarak yola çıktı), 2009’da 4. nesil Discovery tanıtıldı.

2012 yılında dördüncü nesil Range Rover ilk full aluminyum şasili SUV olarak yola çıktı.

Bir yıl sonra yeni Range Rover Sport New York’da sergilendi. Yeni Discovery Vizyonu ve ardından 5+2 koltuklu Discovery tanıtıldı.

2015 yılında uzun şasi Range Rover SVAutobiography New York’ta sergilenirken Evoque Convertible ile ilk kez bu sınıfta üstü açık bir modele imza atıldı. 2 milyonuncu Land Rover Defender 400,000 sterline bir müzayede hayır maksatlı satıldı.

2017 yılında Land Rover dördüncü Range Rover modelini Velar’ı yola çıkardı. bu yıl Mart ayında ise Cenevre’de Range Rover SV Coupé sergilendi.

Range Rover Velar
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.