Suudiler, Aston Martin’de ikinci büyük ortak oluyor

Bugünlerde ABD Başkanı Biden’ın ziyareti ile gündeme gelen Suudi Arabistan, ekonomide de ayrı bir hareketliliğin içerisinde. Ekonominin ana sektörlerinden otomotivde hareketlilik devam ediyor. Bu hareketlilik bu kez araçların hareketi değil, hisselerin el değiştirme hareketi olarak gerçekleşiyor. İngiliz lüks otomobil markası Aston Martin, 772 milyon dolarlık hisse için Suudi Kamu Yatırım Fonu ile anlaşıyor.

Aston Martin yetkililerinin Cuma günü yaptığı açıklamada; doğrudan ihraç yoluyla 653 milyon sterlin (772 milyon dolar) toplamayı planladığı ifade edildi. Açıklamada ayrıca, Suudi Arabistan’ın egemen servet fonunu ikinci en büyük hissedar olarak ortaklığa katmayı planladığı da bildirildi.

Aston Martin DBX 9 modelinin kokpiti süper lüks dünyasının efsanelerinden biri.

Aston Martin markasının sahibi kim?

James Bond otomobilleriyle de bilinen İngiliz üretici, yeni dönem için üç büyük hissedarı Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu (PIF), Yew Tree Consortium ve Mercedes-Benz’in 335 milyon pound yatırım yapacağını söyledi. Finansman, 575 milyon sterlinlik ayrı bir alım hakkını da içeriyor.

Bu hisse açılımı ile Suudi fon PIF, Aston Martin Başkanı Lawrence Stroll’ün Yew Tree Consortium’unun yüzde 18.3’lük hissesinin arkasında; yüzde 16.7 hissesine sahip ikinci büyük ortak olacak. Yaklaşık yüzde 11,7 hisseye sahip olan Mercedes, duyuruyla birlikte hissesini yüzde 9,7’ye indirecek.

Geçen ay Financial Times, elektrikli otomobil üreticisi Lucid ve İngiliz süper otomobil grubu McLaren’de hisse sahibi olan PIF’nin; Aston Martin ile de erken görüşmelere başladığını yazmıştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz