Astra 1.6 dizelle, Golf’ten tacını-tahtını geri istiyor

 

Opel Türkiye, yeni nesil 1.6 dezil motorlu Astra ile kompakt HB sınıfındaki liderlik peşinde. Bu yıl 7 bin adet Astra 1.6 dizel satışı hedefleyen Alman marka Opel,  kompakt hatcback segmentin lideri VW Golf’ü geçip, yeniden tahta oturacağını iddia ediyor.

 

Opel, 2016 yılına kadar mevcut modellerindeki motor ailesinin yüzde 80’ini yeniliyor. Opel 2 yıl içinde 13 yeni motoru yollara çıkaracağını açıklayalı 1 yıl oluyor ve bunların üçünü yollardaki otomobillerinde kullanmaya başladı bile. Günün koşullarına uygun, az yakan, yüksek performanslı benzinli ve dizel Opel motorları, markanın mevcut modelleri içinde giderek yayılmaya başladı.

2013 yılında 1.6 dizel ve 1.6 SIDI benzinli motor seçeneklerini piyasaya çıkaran Opel, bu yıl da 1.0 litrelik 115 beygir gücündeki benzinli motorunu getirecek.

 

Geçen hafta Astra ailesinde sunulmaya başlanan yeni nesil 136 beygir gücnüdeki dizel motoru test ettik.

 

Gerek aracın yalıtımı, gerekse motordaki titreşim ve gürültüyü önleyen çalışmalar sayesinde Opel’in sadece kendisi için geliştirdiği bu motorun sessizliğine tanık olduk. Segmentindeki en sessiz motorlardan biri olarak dikkatimi çeken bu motor, 136 beygir gücüyle bu sınıftaki beklenen performansı sergiliyor. Ne daha yüksek ne de daha düşük.

 

Aslında Opel Türkiye için bu motor Astra ile gelmedi. Mart ayında sessiz sedasız satışa çıkan yenilenmiş Meriva ile sunuldu. Nisan ayında Astra ile sunulan bu motorun 110 hp’lik versiyonu Astra hatcback versiyonla mayıs ayında satışa çıkıyor.

 

Opel’in kompakt C segmentindeki liderlik günleri de bu motorla gelecek mi?

 

Bu yıl 7 bin adetlik satışı planlanan bu motor ile Astra, kompakt C sınıfında VW Golf’ün liderliğini elinden almak istiyor.

 

Opel’in planlarında Astra HB ile kompakt sınıfın yüzde 30’unu oluşturan kısımda liderlik var ama önemli bir pazar olan kompakt sedan sınıfında da güçlenmeyi planlıyor.

 

Nisan ayında 136 HP gücündeki 1.6 litre dizel motor tüm Astra ailesinde üst donanımla sunulurken, mayısta Astra HB, eylülde de Astra Sedan ile 110 hp’lik motor Türkiye’ye gelecek.

 

Astra ailesinin 1.6 litre 136 hp dizel motorlu versiyonlarının test sürüşünde Opel Türkiye genel Müdürü Özcan Keklik ile sohbet ettik. Bu yıl küçülen pazarın boyutlarını ve Opel’in bu pazardaki konumunu sorduğumuz Keklik, yılbaşının ilkg ünü başlayan ÖTV artışını hatırlattıktan sonra şunları söyledi:

“İlk gün ÖTV artışını yaşadık. Daha sonra kurlar arttı. Faizlerdeki artış ve kredi kullanımındaki sınırlamalar geldi. Bu etkilerle yılın ilk üç ayında pazar yüzde 25 daraldı. Ama nisan ayı ile birlikte küçülme biraz duruldu. Biz yılın başında da pazar için 700 bin adetlere yakın olur tahmini yapmıştık. Bunu değiştirmedik. Opel olaraksa pazar payımızı yani yüzde 6-3 olan payımızı pazarın tüm oynamalarına karşın korumayı planlıyoruz. Yeni dizel motorlarımız ve yenilenen modellerimizle bunu sağlayacak üce de sahibiz. Astra ailesinde üç ayrı dizel motor satıyor olacağız. İsteyen 1.3 lt CDTI, isteyene iki ayrı güçteki 1.6 litre dizel motorları verebileceğiz.”

 

Opel, dizel motorlarını Astra modelinde donanımlara göre dağıtmış. Örneğin sedan astra Edition, Business versiyonlarda 1.3 lt dizel motor satın alınabilirken, Edition, Business ve bunlara ek Sport versiyonda 1.6 lt 110 hp dizel motor satın alınablecek.

Astra HB tercih edenler ise Edition versiyon almak isterlerse 95 hp’lik 1.3 lt, Enjoy Active ve Sport versiyon alacaklarsa 110 hp 1.6 litre ve en donanımlı Cosmo versiyon alacaklarsa 1.6 lt 136 hp seçeneklerini kullanabilecek.

 

Opel’in yeni nesil 1.6 lt dizel motoru Alanya’da geliştirildi ve Macaristan fabrikasında üretiliyor. Şimdilek sadece Opel modellerinde kullanılıyor. GM’in başka markalarında henüz kullanılmıyor.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.