Audi’nin içten yanmalı motorlara veda edeceği tarih belli oldu

Alman otomobil üreticisi Audi, 2033 yılına kadar içten yanmalı motor ile çalışan modellerin üretimini durduracak.

Vorsprung 2030 kurumsal stratejisinin bir parçası olarak 2026’dan itibaren sadece tamamen elektrikli yeni modeller piyasaya süreceğini açıkladı. Küresel tesislerini tamamen elektrikli otomobil üretimi için hazırlıyor.

Elektrikli Audi e-tron ailesi Türkiye fiyatları belli oldu

Audi, içten yanmalı motor üretimini durduruyor

Alman üretici, kurumsal stratejisinin bir parçası olarak 2026’dan itibaren yalnızca yeni tamamen elektrikli modeller piyasaya süreceğini söylüyor.

Almanya’daki Böllinger Höfe ve Belçika’daki Brüksel olmak üzere iki Audi tesisi halihazırda tamamen elektrikli araçlar üretiliyor. Gelecek yıldan itibaren Audi Q6 e-tron, Almanya’nın Ingolstadt kentindeki üretim hattından çıkacak ilk tamamen elektrikli model olacak. Bunun yanı sıra Almanya’nın Neckarsulm, Meksika’nın San José Chiapa ve Macaristan’ın Győr kentlerinde de kademeli olarak tamamen elektrikli otomobillerin üretimine başlanacak.

2029 yılında tüm üretim tesisleri en az bir tamamen elektrikli araç modeli üretiyor olacak. Yerel koşullara bağlı olarak, kalan içten yanmalı modellerin üretimi önümüzdeki on yılın başında aşamalı olarak durdurulacak.

Otomobil üreticisi, yeni tesislerin yalnızca ek kapasiteye ihtiyaç duyulan yerlerde inşa edileceğini söylüyor. Örneğin, Audi ve ortağı FAW şu anda Çin’in Changchun kentinde PPE (Premium Platform Electric) teknoloji platformuna dayalı modellerin yerel olarak üretileceği bir tesis inşa ediyor. İnşaatı 2024 yılı sonunda tamamlanacak olan bu tesis, Çin’de sadece tamamen elektrikli Audi modellerinin üretileceği ilk otomotiv tesisi olacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.