Audi, yeni nesil aydınlatma teknolojisi OLED farlara geçiş yaptı

Audi, son yıllarda gerçekleştirdiği çalışmalarla far ve aydınlatma sistemleri teknolojilerinde son derece hızlı bir gelişim göstermeye devam ediyor. Otomobillerinin stoplarını OLED teknolojisi kullanılan farlar ile dijitalleştiren Audi; bir yandan yol güvenliğine katkı sağlamayı, bir yandan da arka farların kişileştirilmesine imkan tanımayı hedefliyor.

OLED teknolojisi, yarı iletken kristallerden oluşan noktasal ışık kaynaklarının kullanıldığı LED‘lerin aksine, panel radyatörlerden oluşan homojen, yüksek kontrastlı bir ışık üretiyor. Böylelikle sınırsız bir dimlenebilme imkanı tanıyor.

Ayrı ayrı kontrol edilebilen ışık segmentleri yaratabilen bu teknoloji; herhangi bir reflektör, optik fiber veya benzeri bir optik malzemeye gerek duymuyor. Verimli, hafif ve düz şekliyle de tasarım açısından birçok kapıyı açıyor.

Audi OLED farlar diğer yandan, bir OLED’in enerji gereksinimi, LED optiğin benzer homojenliğe ulaşması ihtiyaç duyduğu enerjiden çok daha az.

Ekrana dönüşen arka farlar

İlk olarak 2016 yılında ürettiği Audi TT RS modelinin arka farlarında yerleşik OLED teknolojisini kullanmaya başlayan Audi, artık dijital OLED teknolojisine geçiyor. Böylece neredeyse bir tür ekrana dönüşen arka far sistemi tasarım, kişiselleştirme, iletişim ve güvenlik konularında gelecek için yeni fırsatları da beraberinde getiriyor.

Güvenliğe katkısı da arttı

Dijital OLED arka farlarda bir yakınlık algılama özelliği kullanılıyor. Araca, arkadan başka bir aracın 2 metreden daha fazla yaklaşması durumunda; tüm OLED bölümleri yanıyor ve mesafe artmaya başladığında orijinal haline geri dönüyor.

Audi, dijital OLED farlar teknolojisini gelecekte arka farların trafik uyarı sembolleri olarak görülebilmesi yönündeki çalışmalara da şimdiden başladı.

Trafikteki diğer araç kullanıcılarına, kaygan yolları veya trafik sıkışıklığı gibi tehlike oluşturabilecek konularda erken uyarılar verebilecek. Önceden tanımlanmış semboller ile daha güvenli sürüşler için gelecekte kullanılabilecek.

Leave A Reply

Your email address will not be published.