Audi’nin yeni amiral gemisinin hafta içi ve hafta sonu bile ayrı!

Audi’nin amiral gemisi A8 lükse ve teknolojiye yeni standartlar getiriyor. Audi A8 2018, dokunmatik ekran işletim sistemi, elektrikli destek ünitesinin yanısıra otonom sürüşe adım atmaya hazır teknolojileriyle dikkat çekiyor.
Audi dördüncü nesil A8 ile birlikte park pilotu, garaj pilotu ve trafik sıkışıklığı pilotu gibi özel yetenekli sürüş fonksiyonlarını devreye alıyor.
Türkiye lüks otomobiller rekabetinde ilk 4 aylık satışlarda BMW’nin üzerinde, Mercedes’in ise arkasında kalan Audi, bu sürede A8 modelinden satış yapamadı. Aynı dönemde ODD verilerine göre BMW 7 Serisi 42 adet, Mercedes S Klas ise 74’ü yeni model olmak üzere 81 adet satıldı.
Yeni amiral gemisi, zerafetle gücü, sportiflikle premium kavramlarını biraraya getirerek markayı yeni bir tasarım çağına taşıyor. Altıgen ızgara lüks sedanın sedanı hakim bir görüntüye ulaştırıyor.
Yandan iri gövdeye rağmen Coupe benzeri bir siluet sergileyen yeni A8’in tekerleklerin üzerindeki belirgin kas izleri markanın quattro DNA’sına işaret ediyor. Düşük omuz çizgisi farlardan arka kapı kollarına doğru uzanırken eşik arkaya doğru yükseliyor.
Arkada soldan sağa kadar akan LED aydınlatma şeridi gömülü krom şerit sayesinde premium hissini güçlü bir şeklide yansıtıyor.
Yeni Audi A8’de Terra Gri, Vesuvius Gri ve Sevilla Kırmızı dahil olmak üzere on iki renk seçeneği var. Impala Bej ve Navarra Mavi renkleri ilk kez kullanılıyor.
Hızla yaygınlaşan ışıkla imza fikrinin mimarı Audi aydınlatma teknolojisinde ve tasarımda öncü durumda. Yeni A8’de, teknolojiler çevreyle akıllıca etkileşime giriyor. Örneğin, Audi lazer aydınlatması, HD Matrix LED uzun hüzmeli farlarla ilk kez kullanılıyor.
Her bir HD Matrix LED uzun huzmeli ünite, tek tek kontrol edilen 32 küçük diyottan oluşuyor. Bu yeni konfigürasyon, A8’in değişken kontrollü kısa huzmeli farlarla daha da dinamik ve hassas bir aydınlatma sağlamasına yol açıyor.
İç mekanda A8, neredeyse düğmeleri ve kontrolleri ortadan kaldıran yeni işletim konseptine sahip. Markanın yeni amiral gemisinde iç mekan huzur estetiğine odaklanmış. Otomatik klima doğrudan iç mekana ayarlanmışsa, havalandırma panjurlar elektrikli olarak kaydırılıyor.
Gösterge panelinin alt bölümünde, 10.1 inçlik dokunmatik ekran, neredeyse görünmez şekilde konumlandırılmış. Siyah panelde orta konsolda, 8.6 inçlik ikinci bir dokunmatik ekran bulunuyor.
Audi A8’de iki adet yeniden yapılandırılmış V6 turbo motor (286 hp – 3,0 TDI ve 340 hp – 3,0 TFSI) 2 adet V8 (4.0 TDI – 435 hp ve 4.0 TFSI – 460 hp) motor var. 6 litrelik W12 motor da sadece A8 L (585 hp) için uygulanıyor. Türkiye’de A8 L 3,0 TDi motorla satışa sunuluyor.
A8’deki tüm motorlar gücünü yeni geliştirilmiş sekiz ileri tiptronic şanzımanla yola aktarıyor. Bu şanzımanla vites geçişleri 1000 devir / dakika daha düşük bir motor devir aralığında verimli sürüş elde edilebiliyor.
Yeni Audi amiral gemisi modelinde quattro sürekli dört tekerden çekiş sistemi standart. Normal sürüş koşullarında, kendinden kilitlenen merkez diferansiyeli, ön ve arka aks arasında 40:60 oranında tork dağıtıyor. Kayma bir aksta meydana gelirse, tahrik torkunun yüzde 70’ine kadar öne ve yüzde 85’e kadar arkaya yönlendiriyor.
Sürücü, yeni A8’in MMI ekranında tekerlekteki torkun yüzdesini görüntüleyebiliyor. Sürücü konfor, otomatik, dinamik temelli bir dizi şasi ayarını deneyebiliyor.
Seriye eklenecek Audi A8 L e-tron quattro A3 Sportback e-tron ve Q7 e-tron 3.0 TDI quattro’dan sonra, markanın üçüncü plug-in hibrid modeli olacak. 3,0 TFSI’a entegre edilen elektrik motoru, 330 kW (449 hp) sistem gücü ve 700 Nm sistem torku üretiyor. Sıfırdan 100 km / saat hıza 4,9 saniyede çıkıyor.
Yeni A8’in direksiyon sistemi, yön açısını ve yön stabilitesini ayrı olarak ele alıyor. Düşük hızlarda ve dar virajlarda, lüks sedan direksiyon yönünü önemli ölçüde azaltıyor. A8, yüksek hızda ani şerit değişimi yapıldığında bile rahatsızlık vermiyor.
Audi AI uzaktan park pilotu ve Audi AI uzaktan garaj pilotu ile, A8 bağımsız olarak ve bir sürücü olmadan birkaç manevrada paralel veya dik açılı park alanına veya bir garaja ulaşabiliyor. Sürücü tüm park manevrası boyunca aracın dışında MyAudi uygulamasındaki Audi AI düğmesine basarak manevralarını akıllı telefonlarından başlatıyor.
Yeni A8’de bilgi-eğlence için yeni bir yaklaşım benimsiyor. Dizinin en üstünde, en yeni nesil modüler bilgi-eğlence platformunu kullanan MMI navigasyon plus var.
Yeni A8’in beş olası sürücüsü, tercih edilen ayarları yedi kullanıcı profiline kadar kaydedebiliyor. Kişiselleştirme kapsamı, sürücü koltuğu konumundan ve tercih edilen klima ayarlarından, daha önce kullanılmış favori medyaya, navigasyon hedeflerine kadar 400 parametreyi kapsıyor.
Sedan, otomobil kilidini açar açmaz bireysel kullanıcıyı uzaktan kumanda anahtarındaki veya Audi bağlantı anahtarındaki sinyalden tanımlıyor. Onları Audi sanal kokpiti ile karşılayıp profilini aktive ediyor. Sürücü, hafta içi ve hafta sonu profili veya otoban ve ülke yol profili gibi farklı kişisel profiller oluşturabiliyor.
Yeni Audi A8’in boyu önceki modele göre 37 mm daha uzatılarak 5,172 milimetreye ulaştı. 1,945 milimetre genişliğindeki modelin dingil mesafesi 2,998 milimetre. A8 L ise 13 santimetre daha uzun dingil mesafesine sahip. Yeni Audi A8 L, Türkiye’de 250 bin Euro fiyatla 3 litrelik dizel motorla satışa sunuluyor.
Leave A Reply

Your email address will not be published.