Avrupa elektrikli minibüs pazarının en çok satanı Karsan e-Jest

Karsan e-Jest

Türkiye otomotiv endüstrisi, dünyanın 13. büyüğü. Bu büyüklük içinde Avrupa4nın hem binek hem ticari araç hem de tedarik sanayi ürünlerini temin etmelerinde önemli merkezlerden biri olması anlamına geliyor. Bunun bir örneğini de Bursa’daki Karsan fabrikasında üretilen elektrikli e-Jest minibüs oluşturuyor.

2019 yılında üretimi başlayan Karsan e-JEST, 2020 ve 2021 yıllarının ardından, 2022’de de Avrupa’nın en çok satılan elektrikli minibüsü oldu.

Wim Chatrou – CME Solutions tarafından yayınlanan 2022 yılı 3.5 – 8 ton arası Avrupa Minibüs Pazarı Raporu’na göre; yüzde 84 büyüyen elektrikli minibüs pazarının zirvesinde Karsan e-JEST yüzde 28 pay ile bulunuyor.

Karsan e-JEST; Fransa, Romanya, Portekiz, Bulgaristan, İspanya gibi pazarlarda çok güçlü bir oyuncu. Avrupa pazarında 4 elektrikli minibüsten biri Karsan e-JEST.

e-JEST, 170 HP güç ve 290 Nm tork üreten BMW üretimi elektrikli motoruna sahip. BMW altyapısına sahip bataryalarıyla e-JEST; 210 kilometreye kadar yol gidebiliyor.

Karsan e-Jest minibüs Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri gibi gelişmiş ülke yollarındada da rekabet ediyor.

Önceki İçerikOSD açıkladı: Üretim ve satışlarda artış sürdü, ihracat şubatta tekledi
Sonraki İçerikYeni Peugeot 408 satışa çıktı, fiyatı özellikleri belli oldu
Gazeteci, radyo programcısı, TV yorumcusu. 1989 yılında ekonomi gazeteciliğine başladı. 1999 yılında Hürriyet Grubu'nun yayınladığı haftalık Ekonomist Dergisi'nde otomotiv editörü oldu. 2006-2011 yılları arasında Akşam Gazetesi'nde Otovizyon köşesinde otomobil odaklı makaleler yazdı. 2011 yılında Otoajanda.com sitesini kurdu ve halen yayın yönetmeni olarak görev yapıyor. TV yorumculuğu ve radyo programcılığı ise son dönemdeki etkinlikleri arasında öne çıkıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz