Avrupa ile aynı anda piyasada: Nissan X-Trail

Nissan’ın SUV segmentindeki en önemli modellerinden X-Trail, yenilen, tazelendi ve 162.500 TL’den başlayan fiyatla satışa çıktı.

Qashqai, Nissan’ın Türkiye pazarında yılda 30 bini aşan satışlarından aldığı yüzde 60’a yakın payla markanın en önemli itici gücü olmaya devam ederken, dünya çapındaki ‘amiral gemisi’ X-Trail de yenilenerek Avrupa ile aynı anda satışa sunuldu. Nissan’ın dünya çapında en fazla satılan SUV modeli unvanını taşıyan X-Trail’in, mevcut vergilendirme sistemi ile bu unvana Türkiye’de de ulaşması biraz zor görünüyor. Ancak Nissan Türkiye Genel Müdürü Sinan Özkök, yeni X-Trail’in geçen yıl sonundaki ÖTV artışından olumsuz etkilenen D-SUV segmentine ciddi bir hareket getireceğini düşünüyor.

Nissan Türkiye Genel Müdürü Sinan Özkök

Büyük oranda Qashqai sayesinde Türkiye pazarında da en fazla SUV satışı gerçekleştiren marka olduklarını dile getiren Özkök, X-Trail’in de katkısıyla bunu devam ettireceklerini vurguluyor.

Yeni Nissan X-Trail
Nissan X-Trail 2017

 

Nissan X-Trail kokpit
İçeride lüks duygusu hissedilecek

D segmenti SUV’a, C segmenti fiyat

X-Trail, 130 HP gücündeki 1.6 litrelik dizel motor seçeneğine sahip. Motor seçenekleri manuel şanzıman dışında X-Tronicotomatik şanzımanla da kombine edilirken önden çekişli versiyonlar dışında dört tekerlekten çekiş seçeneği de bulunuyor.

Yeni X-Trail, 162 bin 500 TL’den başlıyor. En donanımlı versiyon olan Platinum versiyonu ise 190 bin 900 TL. Dış tasarım detayları yenilenen X-Trail’in yeni özelliklerle iç mekan kalitesi artırılırken sürüş güvenliğini destekleyen bir dizi yeni teknolojiler devreye alındı.

Ayrıca yeni X-Trail ile 7 koltuk seçeneğine ek olarak 5 koltuk seçeneği de ürün gamına dahil oldu. Yedi koltuklu versiyonu Eylül ayından itibaren piyasada olacak.

İşte yeni Nissan X-Trail

Rogue olarak satışa sunulduğu ABD pazarı da dahil olmak üzere ilk neslin satışa sunulduğu 2000 yılından bu yana tüm dünyada 3.7 milyon adet Nissan X-Trail satıldı. Nissan X-Trail Avrupa pazarında 500 bin kişiye ulaştı. X-Trail, ABD pazarındaki Rogue satışları da dahil 2016 mali yılında gerçekleştirdiği 766 bin adetlik satış performansıyla dünyanın en popüler SUV modeli oldu.

Karakteristik özellikleri korunan yeni Nissan X-Trail’de ön tamponla bütünleşen yeni ‘V’ formlu ön ızgara daha geniş bir tasarım ortaya koyuyor. Yeni ön farlar yeni bumerang formlu gündüz farlarıyla tamamlanıyor. Sky Pack ve Design Pack donanım seviyelerinde halojen farlara yer verilirken Platinum donanım seviyesinde BI-LED Far Sistemi devreye giriyor. Yeni X-Trail’de BI-LED Far Sistemi, araç hızı ve direksiyon açısı ile birlikte çalışan ve viraj içini aydınlatan Adaptif Far Sistemiyle destekleniyor. Yenilenen ve yuvarlak yerine dikdörtgen bir forma kavuşan ve ön tamponun alt köşelerine entegre edilen ön sis farları tüm donanım seviyelerinde standart olarak sunuluyor.

Yenileme kapsamında ön park sensörleri de revize edildi. Daha önce de tampona entegre olan, ancak tamamen gömülü olmayan sensörler yenileme operasyonuyla tamponlara tamamen gömüldü.
Yenileme kapsamında arka stop grupları da elden geçirildi ve LED teknolojisiyle modernize edildi.
Alüminyum alaşımlı jantlar tüm donanım seviyelerinde sunuluyor. Design Pack versiyonunda yeni sunulan 18 inçlik jantlar yer alıyor. Önceki modelden alınan 19 inçlik jantlar yine en üstteki Platinum donanım paketinde standart olarak sunuluyor.
Tasarımdan kaynaklanan 50 mm’lik artışla uzunluğu 4.690 mm’ye ulaşan X-Trail’in genişliği (1.830mm), yüksekliği (1.710mm) ve dingil mesafesi (2.705 mm) değişmedi.
Yeni X-Trail’de var olan sekiz gövde renginden altısı kullanılmaya devam edecek. Bu renklere Bakır Kahve, Magnet Kırmızı, Blazer Mavi ve Bronz Kahve olmak üzere dört yeni renk daha eklendi.

Direksiyondan ısıtma sistemi var

İç mekan da güncellendi. Tüm X-Trail versiyonlarında standart olarak sunulan yeni direksiyon dikkat çekiyor. Merkezi küçültülen ve kolları inceltilen direksiyon sürücüye yüzde 17 daha fazla görüş sunarken, sağ ve sol taraftaki dört yönlü kumanda düğmelerinin tasarımı da yenilendi. Platinum donanım seviyesinde standart olarak direksiyon ısıtma özelliği sunuluyor.

Mevcut X-Trail’de sadece ön koltuklarda sunulan koltuk ısıtma sistemi, yeni X-Trail’de ikinci koltuk sırasında da (3. koltuk sırası hariç) Platinum donanım seviyesinde standart olarak sunuluyor.

Nissan, ses sistemi geliştiricisi Bose işbirliği ile Platinum donanım seviyesinde yüksek kaliteli bir ses sistemi sunuyor. Sistem; ön camın alt kenarında iki adet 25 mm’liktweeter, ön kapılarda iki adet 165 mm’likwoofer, arka kapılarda iki adet 130 mm’likmid ve stepne yuvasına gizlenen iki adet 115 mm’likwoofer olmak üzere sekiz hoparlörden oluşuyor.
X-Trail’in en üst iki donanım paketinde elektrikli bagaj kapağı standart olarak sunuluyor. Bu özellik yenilenen X-Trail ile birlikte hareket sensör özelliği ile geliştirildi. Bagaj kapağını açmak için kullanıcının ayağını arka tamponun altına uzatması yeterli.

Beş koltuklu versiyonlarda 500 litre olan bagaj hacmi 565 litreye ulaşırken, yedi koltuklu versiyonların bagaj hacmi (445 litre) değişmedi. Arka koltukların katlanmasıyla bagaj hacmi 1.996 litreye kadar ulaşabiliyor.

Yenilenen X-Trail’e yeni Nissan Intelligent Mobility teknolojileri eklendi. Geri manevra yaparken veya park yerinden çıkarken oluşması muhtemel kazaların önüne geçmek için ilk kez Arka Çapraz Trafik Uyarısı sunuluyor. Yaklaşan bir tehlikeye rağmen sürücünün manevrasını sürdürmesi halinde sistem sürücüyü görsel ve işitsel olarak uyarıyor.

Yeni Nissan X-Trail ..

SSA ile 3 dakika sabit

Yokuş Kalkış Desteği (HSA) ile birlikte çalışan Sabit Durma Desteği (SSA), otomobili üç dakika boyunca bulunduğu pozisyonda sabit bir şekilde tutuyor. SSA ardından el frenini otomatik olarak devreye sokuyor ve böylece sürücüye ayağını fren pedalından çekme özgürlüğü sunuyor.

X-Trail; Trafik İşareti Tanıma Sistemi, Yorgunluk Algılama Sistemi, Akıllı Park Yardımcısı, Akıllı Çevre Görüş Sistemi ve Şerit Takip Sistemi gibi teknolojilerle sürüş güvenliğini destekliyor.

Her yeni Nissan X-Trail versiyonu standart olarak altı adet hava yastığı ve ABS, elektronik fren gücü dağılımı ve araç denge kontrol sistemi de dahil sürüş destek sistemleriyle donatılıyor. Bunun dışında hız sınırlama özelliğine sahip hız sabitleme sistemi, Bluetooth bağlantısı, otomatik klima, elektrik kumandalı/otomatik katlanan/ısıtmalı yan aynalar ve alüminyum alaşım jantlar standart olarak sunuluyor. Donanım seviyesine bağlı olarak açılabilen panoramik cam tavan, deri döşeme ve tavan rayları devreye giriyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.