Avrupa otomobil satışları 9 aydır ilk kez yükseldi

Bu yılın ilk 5 ayındaki ve mayıs ayındaki Avrupa otomotiv satışları açıklandı. Avrupa otomobil satışları Mayıs ayında çok az da olsa arttı. Artışta almanların rolü var. Avrupa otomobil satışları 9 aydır ilk kez çok az da olsa yükseliş sergiledi.

Avrupa Birliği ve EFTA ülkeleri otomobil satışları, bir önceki yıla göre yüzde 0.04 (binde 4) oranında artarak 1 milyon 440 bin araca yükseldi.

Ayın kazananları arasına satışları yüzde 26 artan Lexus, yüzde 15 artan BMW adını yazdırdı. Yine Seat satışları yüzde 15, Citroen satışları yüzde 14 ve Toyota satışları yüzde 11 artış gösterdi.

En önemli kayıpları ise satışları yüzde 49 düşen Alfa Romeo, yüzde 18 düşen Nissan, yüzde 13 satış düşüşü yaşayan Jeep, yüzde 10 düşen Renault ve yüzde 8,6 düşüş yaşayan Volkswagen yaşadı.

Almanya otomobil satışları mayısta sıçradı.

Almanya otomobil satışları arttı

Almanya’daki otomobil ve hafif ticari araç satışları mayıs ayında yüzde 9,1 arttı. Almanya’daki artışta Volkswagen ve BMW de içinde olmak üzere tüm otomobil firmalarının yararlandığı kampanyalar ve teşviklerin etkisine işaret ediliyor. Almanya’nın bir çok kentinde eski tip dizel motorlu araçlara baskılar artıyor ve hatta bazı şehirlerde yasaklanıyorlar. Bu nedenle de yeni nesil çevreci elektrikli ve hibrit araç alacaklara 7.500 euro indirim yapılıyor.

İngiltere’de, Brexit’teki belirsizlik nedeniyle tüketiciler yeni bir araç almaktan kaçınıyorlar. Dizel araçlara yönelik yasakların da artmasıyla İngiltere otomotiv satışları mayıs ayında yüzde 4,6 oranında düştü.

İspanya’daki satışlar, nisan ayındaki Paskalya yükselişinin hız kesmesiyle mayıs ayında yüzde 7 düştü.

Fransa ve İtalya’daki yeni otomobil satışları da yüzde 1,2 düşüş gösterdi.

Almanya’daki otomotiv satışlarındaki belirgin artışın; işsizlikte beklenmeyen bir yükselişe işaret eden kasvetli ekonomik verilere ve öngörülerin altında tüketici güvenine rağmen gelmesi ise sürpriz olarak değerlendiriliyor.

9 aydır ilk kez yükseldi

avrupa ülkelerindeki otomobil satışları, geçtiğimiz Ağustos ayından bu yana uzun süren bir düşüş yaşıyordu. Ekonomik büyümeyi durduran anlaşmasız Brexit endişesi ve yeni emisyon kriterlerinden sonra satışlarda acımasız bir erime başlamıştı. Avrupalı üreticilerin elektrikli araçlara geçiş için büyük yatırımlar yaptıkları bir dönemde satış düşüşlerinin gelmesi de kârları eritiyordu.

Avrupalı otomotiv üreticilerini önümüzdeki yıllarda 33 milyar euroyu bulan cezalar bekliyor. Yeni kurallar, otomobil üreticilerini çok kazandıkları içten yanmalı motora sahip otomobillerden, az kazandıkları elektrikli ve hibrit araçlara doğru zorluyor..

Bu nedenle analistler Avrupa pazarının halen kırılgan görünüme sahip olduğunu belirtiyorlar.

Avrupa Otomotiv Sanayii Derneği ACEA verilerine göre Avrupa’da 5 aylık satışlar 2018’e göre yüzde 2 düşüşle, 6 milyon 940 bin adete ulaştı.

Avrupa otomotiv pazarı 5 ayda yüzde 2 küçüldü

AB (28) ve EFTA ülkeleri otomobil pazarı 2019 Ocak-Mayıs döneminde 2018 yılı aynı dönemine göre yüzde 2 daraldı. 5 aylık satışlar toplamda 6 milyon 935 bin 28 adet oldu. 2018 yılı aynı döneminde 7 milyon 77 bin 244 adet otomobil ve ticari araç satılmıştı.

2019 Mayıs ayı satış verilerine göre Türkiye, yüzde 48,71 oranındaki küçülme ile Avrupa otomobil satışları sıralamasında 12. sırada.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.