Avrupa otomobil satışları haziranda son 26 yılın “dibini” gördü

Avrupa'da-en-çok-satan-otomobiller-sıfır-otomobil-almak-isteyenler
VW-Golf-GTI

2020 yılının başında pandemi ile başlayan ve son olarak Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ile devam eden dönemde Avrupa otomobil satışları dibi gördü. Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği (ACEA) tarafından açıklanan haziran 2022 verileri, Avrupa otomobil satışları rakamlarında son 26 yılın en kötülerini gösterdi.

Bu yılın Haziran ayında Avrupa’da satılan otomobil sayısı 1.06 milyonun biraz üzerinde gerçekleşti. Bu satış rakamı 1996’dan bu yana en düşük yeni binek otomobil sayısı anlamına geliyor.

Avrupa otomobil satışlarının haziran performasında bazı otomobil üreticilerinin yaklaşık yüzde 50 düşüş yaşadıkları göze çarpıyor.

Volkswagen Grubu, geçen Haziran’a göre yaklaşık dörtte bir daha az satışla en çok etkilenen büyük otomobil üreticisi konumunda.

Ancak 2022 ilk yarısının kaybedeni satışlarındaki düşüş yüzde 21,1’i bulan Stellantis Grubu.

Daha küçük markalar arasında, Volvo yeni araç tescilleri Haziran’da yüzde 47,9 ve yılın ilk yarısında yüzde 28,5 düştü.

Jaguar Land Rover Group Haziran’da yüzde 13.2’lik “kabil edilebilir” bir düşüş yaşadı, ancak bu yılın ilk yarısı itibariyle tarihindeki en dik düşüş olan yüzde 34.7 ile yüzleşti.

Çip sıkıntısına devam

Enflasyon, tedarik zinciri darboğazları, bazı ülkelerde artan koronavirüs vakaları ve devam eden çip sıkıntısı; art arda 12 aydır düşüş kaydeden bölgedeki otomobil endüstrisini rahatsız eden sorunlardan sadece birkaçı. BMW’den Stellantis’e kadar önde gelen otomobil üreticileri, son haftalarda bu ayın ikinci çeyreğinde elde edecekleri sonuçların öncesinde dünya genelinde satışlarının düştüğünü bildirdi. Avrupa Birliği’nin dört büyük pazarının tamamı – İspanya, İtalya, Almanya ve Fransa – otomobil kayıtlarında düşüş bildirdi.

Önceki İçerikSuudiler, Aston Martin’de ikinci büyük ortak oluyor
Sonraki İçerikYakıt fiyatları: Asgari ücretle kaç litre benzin alınabiliyor? (HZR-2022)
Gazeteci, radyo programcısı, TV yorumcusu. 1989 yılında ekonomi gazeteciliğine başladı. 1999 yılında Hürriyet Grubu'nun yayınladığı haftalık Ekonomist Dergisi'nde otomotiv editörü oldu. 2006-2011 yılları arasında Akşam Gazetesi'nde Otovizyon köşesinde otomobil odaklı makaleler yazdı. 2011 yılında Otoajanda.com sitesini kurdu ve halen yayın yönetmeni olarak görev yapıyor. TV yorumculuğu ve radyo programcılığı ise son dönemdeki etkinlikleri arasında öne çıkıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz