Avrupa pazarları küçülünce Martta otomotiv ihracatı düştü

OSD otomotiv ihracatı
Renault-Megane-E-Tech-kaç sattı

2022 yılı ilk çeyreği geride kaldı. Yılın ik çeyrek rakamları açıklanmaya devam ediyor. ODD tarafından açıklanan ilk çeyrekte yüzde 33 küçülen otomotiv pazarından sonra şimdi de ihracat rakamları belli oldu. Otomotiv İhracatçıları Birliği (OİB) tarafından açıklanan son verilere göre mart ayı otomotiv ihracatı 2.7 milyar dolar oldu. Geçen yıla göre yüzde 6,7 düşüş yaşayan ihracatın ilk çeyrek performansı 7,5 milyar dolarda kaldı. Ki bu rakam 2021 ilk çeyreğine bakıldığında yüzde 3 aşağıda. Mart ayı binek otomobil ihracatı hemen tüm büyük pazarlarda düşerken, İsrail ve Bulgaristan’a artış gösterdi.

Türkiye ihracatında ikinci sıraya gerileyen otomotiv sektörü, ülke ihracatına yüzde 12 katkı sağlıyor.

AB’ye ihracat yüzde 6 azaldı

Ülke grubu bazında en büyük pazar olan Avrupa Birliği ülkelerine martta ihracat yüzde 6 düşerek 1 milyar 807 milyon dolar oldu. Martta Avrupa Birliği ülkeleri ihracattan yüzde 67 pay aldı.

Geçen ay ayrıca Afrika ülkelerine yüzde 16 ve Bağımsız Devletler Topluluğu ülkelerine yüzde 50 ihracat düşüşü,

Ortadoğu ülkelerine yüzde 16 ihracat artışı görüldü.

İhracatın dağılımını bakıldığında  tedarik endüstrisi ve otobüs-midibüs-minibüs ürün gruplarında çift haneli artış yaşanırken; binek otomobiller ihracatı çift haneli düştüğü görülüyor. AB ülkelerine ihracat yüzde 6 geriledi, Orta Doğu ülkelerine ise yüzde 16 arttı. 

OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik: “Bu yılın ilk çeyreğinde bir yandan çip krizi kaynaklı sorunlar devam ederken, diğer taraftan otomotivde Euro / Dolar paritesi kaynaklı 500 milyon dolarlık ihracat kaybı söz konusu. Buna paralel yılın ilk üç ayında otomotiv endüstrisi ihracatımız yaklaşık yüzde 3 düşüşle 7,5 milyar dolar oldu. İlk üç aydaki ortalama aylık otomotiv ihracatımız ise 2,5 milyar dolar.”

Türkiye'de üretilen Mercedes-Benz Tourrider
Türkiye’de üretilen Mercedes otobüsler, Kuzey Amerika yollarına çıkmaya başladı.

 Tedarik endüstrisi ihracatı yüzde 11 arttı

Martta en büyük ürün grubunu oluşturan:

  • tedarik endüstrisi ihracatı yüzde 11 artışla 1 milyar 162 milyon dolar olurken;
  • binek otomobil ihracatı yüzde 34 azalarak 685 milyon dolar;
  • eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar ihracatı yüzde 3 azalarak 534 milyon dolar,
  • otobüs-minibüs-midibüs ihracatı yüzde 27 artarak 124 milyon dolar oldu. 

Martta Rusya’ya tedarik sanayi ihracatında büyük düşüş

Tedarik endüstrisinde en fazla ihracat yapılan ülke olan Almanya’ya ihracatta yüzde 9 oranında artış görülürken, yine önemli pazarlardan Fransa’ya yüzde 16, ABD’ye yüzde 25, Birleşik Krallık’a yüzde 17, İspanya’ya yüzde 51, Polonya’ya yüzde 21, Romanya’ya yüzde 22 ihracat artışı, Rusya’ya yüzde 65, Slovenya’ya yüzde 28, Mısır’a yüzde 40 ihracat düşüşü görüldü. 

Otomobil ihracatına İsrail ve Bulgaristan katkısı

Binek otomobillerde önemli pazarlardan Fransa’ya yüzde 70, İtalya’ya yüzde 24, İspanya’ya yüzde 22, Almanya’ya yüzde 44, Birleşik Krallık’a yüzde 33, Polonya’ya yüzde 20, Belçika’ya yüzde 38 ihracat düşüşü görülürken, İsrail’e yüzde 10, Bulgaristan’a yüzde 84 ihracat artışı yaşandı. 

Eşya Taşımaya Mahsus Motorlu Taşıtlarda İtalya’ya yüzde 18, ABD’ye yüzde 24, İspanya’ya yüzde 15 ihracat artışı, Fransa’ya yüzde 17, Romanya’ya yüzde 40, İsveç’e yüzde 37 ihracat düşüşü oldu.

Otobüs Minibüs Midibüs ürün grubunda ise en fazla ihracat yapılan ülke olan Fransa’ya yüzde 168, yine önemli pazarlardan, İtalya’ya %30, Azerbaycan ve Çekya’ya çok yüksek oranlı ihracat artışı, Almanya’ya %39 ihracat düşüşü görüldü. Diğer ürün grupları arasında yer alan Çekiciler ihracatı ise Mart 2022’de yüzde 16 artarak 142 milyon dolar olarak gerçekleşti. 

Almanya’ya ihracat yüzde 5 düştü

Ülke bazında en büyük pazar olan Almanya’ya yüzde 5 azalışla 411 milyon dolar ihracat yapıldı.

Geçen ay Birleşik Krallık’a yapılan ihracat yüzde 4 azalışla 269 milyon dolarda kaldı.

Martta İtalya’ya ihracat da yüzde 2 azalarak 241 milyon dolar olurken,

Fransa’ya yüzde 30, Belçika’ya yüzde 14, Polonya’ya yüzde 67, Mısır’a yüzde 31, Fas’a yüzde 21, Rusya’ya yüzde 68 ihracat düşüşü,

İsrail’e yüzde 13, Çekya’ya yüzde 133, Danimarka’ya yüzde 27 ihracat artışı kaydedildi. 

otomotiv sektörü ihracatı
Otomotiv ihracatında AB Kaybı

Önceki İçerikFord Otosan’dan Doğan Trend Otomotiv’e üst yönetici geçişi
Sonraki İçerikGölcüklü ilk elektrikli Ford Transit için Avrupa’dan 5 binlik talep
Gazeteci, radyo programcısı, TV yorumcusu. 1989 yılında ekonomi gazeteciliğine başladı. 1999 yılında Hürriyet Grubu'nun yayınladığı haftalık Ekonomist Dergisi'nde otomotiv editörü oldu. 2006-2011 yılları arasında Akşam Gazetesi'nde Otovizyon köşesinde otomobil odaklı makaleler yazdı. 2011 yılında Otoajanda.com sitesini kurdu ve halen yayın yönetmeni olarak görev yapıyor. TV yorumculuğu ve radyo programcılığı ise son dönemdeki etkinlikleri arasında öne çıkıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz