Avrupa’daki 2 milyonuncu hibrit Sakarya’dan

Toyota Avrupa’daki 2 milyonuncu hibrit modelini Polonya’da müşteriye teslim etti. Polonyalı Toyota müşterisinin tercihi Toyota C-HR Hybrid oldu. Bayan Magdalena Sobolewska-Bereza Sakarya’da üretilen iki gövde renkli bir C-HR satın aldı.

2011 yılında Avrupa’da Toyota müşterilerinin yüzde 10 hibrit tercih ediyordu. 2018’de bu oran yüzde 47’ye yükseldi. Bu artışın temelinde çatı markanın B-segmenti Toyota Yaris Hybrid’den Lexus amiral gemisine LC500h Coupe Hybrid’e kadar; Toyota’da 8 modelde, Lexus’ta ise 9 modelde hibrid seçeneği sunması oldukça etkili olsa gerek. Toyota ilk olarak 2000 yılında Avrupa’da hibrit elektrik teknolojisine öncü olarak adım atmıştı.

Bugün, Toyota tarafından Avrupa’da satılan her iki otomobilden neredeyse biri hibrit motor teknolojisine sahip.

2020’de yüzde 50 hibrit hedefi aşılacak

Toyota Motor Avrupa Satış ve Pazarlama Başkan Yardımcısı Matthew Harrison, “Avrupa’da 2 milyonuncu Toyota hibrit satışımızın Toyota C-HR olması sürpriz değil. Şimdi en çok satan Toyota hibrit modelimiz çünkü. Uzun menzilli hibrit ürün yelpazemizden memnunuz,
daha çok Avrupalı sürücüye hitap etmeye devam ediyoruz. 2020’ye kadar hibritte lider olarak yüzde 50 hibrit hedefimizi aşacağımızdan eminiz.” dedi.

12 milyon hibrit

Prius, 1997 yılında Japonya’da tanıtıldığından beri, Toyota dünyada 12 milyondan fazla hibrit otomobil sattı. Bu rakam bir kilometre taşından daha fazla şeyler ifade ediyor; Toyota kendinden şarjlı hibrit elektrikli otomobilde öncü rolde; ve sera gazı emisyonlarını azaltmak adına birçok adım ikonik Prius’la başladı. Toyota dünya genelinde 90’dan fazla ülke ve bölgede 34 farklı hibrit model satıyor. Şirket kaynaklarına göre bu CO2 emisyonlarının 93 milyon ton azaltılmasına yardımcı oldu.

Ekim 2015’te Toyota, Toyota Environmental Challenge 2050’yi duyurdu; CO2 emisyonlarını 2050 yılına kadar % 90 azaltmayı amaçladığını ilan etti. Toyota hibrit elektrik teknolojisi, çevre dostu; plug-in hibrid elektrik (PHEV), full elektrik (BEV) ve yakıt hücreli elektrikli araçlar (FCEV) portföyünün tam kalbinde yer alıyor.

Leave A Reply

Your email address will not be published.