Avrupa’ya Tarantula SUV ile giriş yapacak

Çinli otomobil üreticisi SAIC Maxus Tarantula adını verdiği yeni SUV’unu Çin ile aynı tarihlerde avrupa yollarına çıkarmaşa hazırlanıyor. İlk olarak Nisan ayında iki yılda bir Şangay Otomobil Fuarı ile dönüşümlü yapılan 2018 Pekin Otomobil Fuarı’nda podyuma çıkan yeni Maxus Tarantula SUV konsepti için üretim zamanı geliyor. SAIC’ın SUV segmentindeki en önemli modeli D90 ’ın altında bir yere konumlanacak olan orta boy SUV , benzin, dizel, hibrid ve yüzde 100 elektrikli motor seçenekleriyle tüketicilerle bulaşacak.

2019’un ortalarında markanın Maxus V80 adını verdiği bir hafif ticari araç modeli ile birlikte Avrupa’da satışa çıkarılması planları yapılan Maxus Tarantula , Avrupa otomotiv satışlarının yüzde 30’na ulaşan rakamdan pay koparmaya çalışacak.

Kompakt bir SUV olacak

Markanın yeni SUV’u bu yılın sonlarında yola çıkaracağı Maxus G50 MPV ile aynı platformu paylaşıyor. Yani Maxus Tarantula ile Maxus G50 adını taşıyacak MPV aynı büyüklükte olacak. MPV tarzı araçlarda 4×4 sistemi genel olarak kullanılmadığı için Tarantula’nın da dört çekeri olmayabilir.

Çinli otomobil üreticisi SAIC Maxus , Roewe ve MG Motor ile birlikte dünyanın en büyük otomobil pazarı olan Çin’in lideri konumundaki SAIC Motor’un bünyesinde faaliyet gösteriyor. Ülkenin en büyük otomobil üreticisi olan SAIC Motor , 2017 yılında tam 6.93 milyon araç sattı.

Öte yandan piyasada ürettiği hafif ticari araçlarla bilinen Maxus ise rekabetin giderek kızıştığı SUV segmentine girmekle büyük risk alıyor. Belki bu risk markanın büyük ölçüde hakim olduğu Çin pazarı için alınabilir. Ancak Avrupa için aynısını söyleyemeyiz. Avrupa pazarı SUV segmentindeki rekabetin en yoğun yaşandığı yer. Ayrıca dünyanın en gelişmiş otomotiv endüstrisinin yer aldığı Avrupa’da sadece birkaç yıldır SUV üreten bir markayı kim tercih eder bilinmez.

Leave A Reply

Your email address will not be published.