B ehliyetle kullanılabilen ilk elektrikli Yamaha Neo’s yazı bekliyor

Yamaha Neo's 50 cc

Türkiye 2022 ile birlikte daha çok elektrikli araç ile tanışmaya başladı. Ford Otosan’ın bile Eskişehir’de üretimine başladığı Rakun motosikletleri elektrikli olarak piyasaya çıktı.

Üç tekerlekli Rakun 136 bin liradan satılıyor. Bu arada elektrikli motosiklet akımına Yamaha Motors da katılıyor.

Küçük scooterı Neo’s modelini elektrikli olarak yenileyen Japon motosiklet devi, Türkiye için de hazırlıklarını yapıyor. İlk elektrikli Yamaha Neo’s 2022 model olarak bu yıl satışa çıkacak.

İçten yanmalı motor üretimine paralel olarak elektrikle çalışan scooter’lar üzerinde de projeler hazırlayan Yamaha Motors, yeni dönemi elektrikli NEO’s ile başlattı.

Yamaha Neo's 50 cc
Elektrikli Yamaha NEO’s standart tek akü ve opsiyonel ikinci akü ile kullanılabilecek. Aküler istenirse eve götürülüp, gece şarj edilebiliyor.

Elektrikli Yamaha Neo’s 2022’de Türkiye’ye gelecek

Gündelik şehir içi yolculuklarında, güvenli, ekonomik ve çevreci araç arayanlar için, 50 cc scooter NEO’s 2022 ikinci yarısında Yamaha Motor Türkiye yetkili bayilerinde yerini alacak.

Yamaha Motors “Switch ON” lansmanı ile ilk elektrikli dönemini duyurdu. Lansmanda mobilite sınıfının üç yeni e-Bike modeli All Mountain, Gravel ve Urban ve Neo’s modellerini gösterdi.

2022 model yeni nesil NEO’s, Yamaha’nın Avrupa pazarında piyasaya sürülen ilk “50 cc eşdeğeri” seri üretim elektrikli scooterı. Hiç motosiklet kullanmayanların dahi kolaylıkla adapte olacağı NEO’s, B sınıfı ehliyet ile sürülebiliyor.

Yamaha Neo's 50 cc
Elektrikil Yamaha Neo’s 500 cc motosikletlerez denk ve B snıfı ehliyetle kullanılabiliyor.

Motosikletinizi evinizde şarj edin

Elektrikli NEO’s akşam eve götürülerek, normal prizden şarj edilebilecek bir akü ile çalışıyor. Elektrikli NEO’s menzili ikinci bir akü ile yaklaşık 68 km’ye kadar artırılabiliyor.

Standart donanımda bir akü ve ikinci akü için konnektör ve koruyucu bulunuyor.

Şarj işlemi, akü scooterın üzerindeyken veya aküyü istediğiniz yere tayıyarak gerçekleştirilebilir.

NEO’s, evlerde kullanılan standart prizlerle şarj edilmek üzere tasarlanan özel ve taşınabilir akü şarj cihazıyla birlikte sunuluyor ve tam şarj olması yaklaşık 8 saat sürüyor.

Bu kompakt scooterın doğrudan tahrikli tekerlek göbeğinin kalbinde; yüksek torklu; yeni geliştirilmiş hava soğutmalı fırçasız bir elektrik motoru yer alıyor.

Yamaha’nın test verileri, elektrikli NEO’s modelinin yanmalı motora sahip eşdeğeriyle kıyaslandığında 7 metre uzaklıktan 71 dB yerine sadece 55 dB ses ürettiğini gösteriyor ve bu da onu yoldaki en sessiz araçlardan biri yapıyor.

Bir motosiklet için sessizlik iyi mi kötü mü kullananlar bilir. Belki sonradan bir Akrapovich desteği mi gerekir:)

iki sürüş modu bulunan küçük motosiklet, ECO mod ile 1.58 kW güç ve azami 35 km/s ile oldukça güçlü bir ekonomi vaat ediyor. STD modda ise güç çıkışı 2.06 kW ve 40 km/saat’e çıkıyor.

Akıllı Anahtar ile anahtarsız çalıştırma sistemi NEO’s için de kullanıldı.

795 mm sele yüksekliği ve geniş ayaklık alanı ile doğal ve dik bir sürüş pozisyonu sağlayan NEO’s, farklı fiziğe sahip sürücülere konfor sunabilicek.

Elcik, sele ve ayaklık üçgeni ile konforlu sele minderlerinin birlikteliği ayakların yere daha rahat ulaşmasını sağlıyacak şekilde tasarlanmış.

Önceki İçerikAnaç: Araç tedarik sıkıntısı bitti algısı hatalı, sıkıntı sürüyor
Sonraki İçerikİlk Alman Tesla modelleri yeni Giga fabrikasından yola çıktı
Gazeteci, radyo programcısı, TV yorumcusu. 1989 yılında ekonomi gazeteciliğine başladı. 1999 yılında Hürriyet Grubu'nun yayınladığı haftalık Ekonomist Dergisi'nde otomotiv editörü oldu. 2006-2011 yılları arasında Akşam Gazetesi'nde Otovizyon köşesinde otomobil odaklı makaleler yazdı. 2011 yılında Otoajanda.com sitesini kurdu ve halen yayın yönetmeni olarak görev yapıyor. TV yorumculuğu ve radyo programcılığı ise son dönemdeki etkinlikleri arasında öne çıkıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz