Bavul gibi otomobil; C4 Cactus

Citroen C4 Cactus Cenevre Otomobil Fuari Cenevre Motor Show 2014

 

Cenevre Otomobil Fuarı'ndaki yeni ve değişik otomobillerden biri de Citroen'in Cactus modeliydi.

Kompakt hatcback otomobillere alternatif olarak ortaya konan C4 Cactus, bildiğimiz tüm otomobillerden farklı bazı özellikleriyle dikkat çekiyor.

 

Bu farklar arasında yan kapılardaki hava kapsülleri (Airbump) en belirgin olanı. (ortadaki resim) Airbump adı verilen 34 gözlü bu hava kapsülleri adeta serili bir dış hava yastığı olarak yan kapılıarda 4 ayrı renkte yerini alıyor. 

Yine aracın ön koltukları, koltuk değil kanape. Eski "Amerikan Şevrole'lerdeki" gibi, şoför ve yolcu koltukları bütünleşik.

Vites topuzunu, yine eski Amerikan'lardaki gibi direksiyon göbeğine alan Cactus, el frenini şık bir şekilde kanapenin altına gizlemiş.

 

Citroen Cactus

 

Cactus'teki değişikliklere bir de sürücü hava yastığının konumunu ekleyebiliriz.

Dünyada ilk kez bir araçta yolcu hava yastığı (Airbag in Roof teknolojisi) ön konsoldan alınarak, ön cam üstündeki güneşliğin içine yerleştirilmiş.

Ne gerek vardı derseniz, Citroen yetkilileri, bunun kendilerine fazladan maliyet getirdiğini, bu sayede yolcu önündeki torpido gözünde fazladan alan elde ettikleri şeklinde yanıtlıyorlar.

GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ CAMINDAN AÇILIR TAVANI OLACAK

Citroen mühendisleri, ince bir hat üzerine yolcu hava yastığını alarak, tavanda kabinin aydınlık kalmasını sağlayan ve kaliteli güneş gözlüklerinin özelliklerine sahip ısı yalıtımlı panoramik açılır tavandan da feragat etmemiş.

LOWCOST BİR ARAÇ DEĞİL

Bunca yenilikle dolu Cactus, C segmentinde ekonomik bir çözüm olmayacak.

Evet, Citroen yöneticileri, aracın ekonomik-lowcost bir araç olarak algılanmasını istemiyor. Lokal operasyondaki yöneticilerini de bu konuda adeta "tembihliyor".

Buna karşılık markanın daha yüksek fiyatlı prestijli versiyonlarının sunulduğu bir DS Serisi de değil.

Zaten bir markada hem lowcost, hem normal hem de lüks ürün yelpazasi olması biraz da karmaşa yaratırdı.

 

KOMPAKT SINIFA YENİ OYUNCU

 Citroen C4 Cactus Cenevre Otomobil Fuari ne zaman turiyeye gelecek

Kanepe tarzı koltuk yapısı, gösterişli valizlere gönderme yapan bavul sapı şeklindeki kapı kolları ve 34 adet koruyucu hava kapsülüyle farklı bir otomobille tanıştık.

Tüm araç fonksiyonları (klima, medya, navigasyon, telefon ve sürüş yardımcıları) 7 inç’lik dokunmatik bir ekran üzerinden yönetilebiliyor.

Geleneksel vites kolu C4 Cactus modelinde yerini dijital bir ekran ve tuşlara  bırakıyor. Bu basitleştirilmiş kontrol fonksiyonu ‘’easy push‘’ sistemi ile sadece D, N ve R tuşları içeriyor. Araçta aynı zamanda manuel vites geçişleri için direksiyonun arkasında vites kulakçıkları yer alıyor.  

1000 KG'DEN DAHA HAFİF

C4 Cactus standart bir C sınıfı otomobilden ortalama 200 kilogram daha hafif. 1000 kilogramın altında kalan ağırlığı markanın düşük yakıt tüketimli motorlarıyla birleşince ortaya 3.1 lt yakıt tüketimi ve 82 gram karbon emisyonu çıkıyor. Aracın ağırlığı 965 kg.

Cactus modelinde 82 BG'lik 1.2 litre VTI motor, 110 BG'lik üç silindirli 1.2 lt hacimli e-THP motor ve 1.6 lt BlueHDi 4 silindirli 100 BG'lik motor seçenekleri görev yapacak.

TÜRKİYE'YE NE ZAMAN GELECEK?

Yeni Cactus'ün Türkiye yıollarına çıkması önümüzdeki sonbaharı bulacak. Citroen Türkiye yöneticileri bunun için ekim ayını işaret ediyorlar.

FİYATI NE OLACAK?

C4 Cactus'ün kompakt sınıf bir otomobil olduğunu ısrarla vurgulayan Citroen Türkiye yetkilileri, ekim ayında Türkiye pazarına sunulacak bu aracın fiyatının ucuz olmayacağını, klasik bir C segmneti otomobil fiyatı olacağını belirtiyorlar. Bu da aracın bugünkü fiyatlarla 50-55 bin liradan başlayan bir fiyatı olabileceğini, ama donanım ve motor seçeneğine göre bunun 80 bin liralara kadar çıkabileceğini gösteriyor.

Citroen C4 Cactus fiyati ne olacak?

 

Cactus ekimde geliyor

Önceki İçerikSubaru’dan yeni SUV mesajı
Sonraki İçerikScirocco R ve Focus ST’ye rakip Type R
Otoajanda.com haber merkezi, konusunda çok deneyimli ve uzman bir ekip tarafından yönetiliyor. Tüm haberler bu ekibin tecrübeli üyelerince edite edilerek, yayınlanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz