Otomobil bayileri rotayı 7 milyonluk 2. el piyasasına çevirdi

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) başkanı Altuğ Erciş, başkanlığa seçilmesinin ardından, ilk kez basın mensuplarıyla bir araya geldi. Başkan Erciş, yeni devraldığı OYDER başkanlığının yol haritası hakkında bilgiler verdi. Otomobil yetkili bayilerinin 7 milyon adetlerdeki Türkiye ikinci el otomobil pazarı içindeki 1,5 milyon adetlik potansiyele sahip olduğunu dile getiren Erciş, Mevcut şartlar buna izin vermiyor ama ortada büyük bir pasta dilimi olduğuna dikkat çekti.

seramik-kaplama-soruşturması

Yüksek enflasyon ve yüksek kurlar 2. ele yöneltiyor

Otomotivde devam eden araç bulunurluk sorununa işaret eden Erciş; yüksek kurlar, yüksek enflasyona da  dikkat çekerek, piyasa ortamında nelerin öne çıkacağını şöyle anlattı:

Pandemiyle birlikte başlayan bulunurluk, ÖTV matrahları, vergilendirme, yüksek kurlar, yüksek enflasyon ile birlikte alım gücünün azalması gibi bir dizi olumsuz konuyla karşı karşıyayız.

Tüm bu gelişmeler, bayilerin 2. el araç satışlarına yönelmesi gerekliliğini ortaya çıkarıyor. Avrupa’da bayilerin toplam satışlarının yüzde 48’ini 2. el araçlar oluştururken, ülkemizde bu oran yalnızca yüzde 2 seviyesinde kalıyor.

Burada yüksek bir potansiyel olduğunu görüyoruz. Özel olarak yetişmiş istihdamıyla işimizin ana motoru gibi görmeliyiz. Yetkili satıcılık sistemini ayakta tutmak için 2. el satışlarını kendi bünyemizde yapmak en önemli unsur olacaktır. Şu anda bunun için yetkili satıcıların önünde herhangi bir engel bulunmamakta.

OYDER Başkanı Altuğ Erciş

“Yetkili satıcıların 2. el kapasitesi 1.5 milyon araç”

Yetkili satıcıların sıfır araç yatırımına konsantre olduğunu ifade eden Erciş; ”Genel tabloya bakıldığında bayiler şimdiye kadar Türkiye’de ikinci el yatırımını pas geçmiş olsa da; önümüzdeki dönemin en önemli başlıklarından biri bu olacak. Bayiler şu anda 1.5 milyon araç satacak potansiyele sahip ve mevcut koşullar yetkili satıcıların bu kadar adette sıfır araç satmasına imkan vermiyor. Ancak bu da bayilerin potansiyellerini ikinci elde kullanmalarının ne kadar önemli olduğunu ortaya koyuyor. Gelecekte yetkili satıcıların cirolarının yüzde 40-45 oranında ikinci elden gelmesini bekliyoruz. İkinci el pazarını bir fırsat olarak gören otomotiv perakendecileri olarak, ikinci el satış oranını en az Avrupa seviyesine getirmeyi hedefliyoruz.” dedi.

Otomotiv perakendeciliğinde 120 bin kişi çalışıyor

Erciş, “Otomotiv perakendecileri olarak da şu anda yaklaşık 120 bin kişiye direkt istihdam veren bir organizasyonuz. Dolaylı olarak bu 500 bini aşkın kişiye tekabül ediyor. Yapmış olduğumuz bu yatırımların geri dönüşünü almak durumundayız ve ikinci el her zaman göz ardı ettiğimiz bir konu olmuştu. Buna ağırlık verenler oldu ama genel olarak baktığımızda bu çok düşük oranda kalıyor. Bu konuda da yetkili satıcılarımızın güçlenmesini amaçlıyoruz.”

Önceki İçerikSkoda Superb Combi, ilk defa Scout versiyonuyla Türkiye’de!
Sonraki İçerikTesla Türkiye CEO’sundan önemli açıklama!
Gazeteci, radyo programcısı, TV yorumcusu. 1989 yılında ekonomi gazeteciliğine başladı. 1999 yılında Hürriyet Grubu'nun yayınladığı haftalık Ekonomist Dergisi'nde otomotiv editörü oldu. 2006-2011 yılları arasında Akşam Gazetesi'nde Otovizyon köşesinde otomobil odaklı makaleler yazdı. 2011 yılında Otoajanda.com sitesini kurdu ve halen yayın yönetmeni olarak görev yapıyor. TV yorumculuğu ve radyo programcılığı ise son dönemdeki etkinlikleri arasında öne çıkıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz