Bayilerde yeniden hareketlenme Haziran’da başlayacak

Türkiye’de otomotiv pazarı koronavirüs salgınına rağmen ayakta kalmaya çalışıyor. Avrupa’nın en büyük pazarları İtalya, Fransa, İngiltere’de otomobil satışları yüzde 90’dan fazla gerilerken; Türkiye’de bu oranın yüzde 14.6 ile sınırlı kalması ertelenen talebi gözler önüne seriyor. Türkiye bu performansıyla Nisan ayında Almanya’dan sonra Avrupa’da ikinci büyük otomobil pazarı oldu. Otomotivciler, pazarın kontrollü normalleşme ile birlikte Haziran’dan itibaren hareketlenmeye başlayacağını öngörürken; Erdemir Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Erdemir, Mayıs’ta bunun işaretlerini gördüklerini kaydetti.

Yüksel Erdemir

Yüksel Erdemir, koronavirüs sürecinde işlerinin başında olan bayilerin e-randevu, görüntülü görüşme, online tanıtım; satın alınan ya da servis bakımı yapılan aracın eve kadar teslimi gibi hizmetlerle tüketicilerin yanında olmaya devam ettiğini; müşteri memnuniyetinin yine ön planda tutulduğunu söyledi.

2 yıldır ertelenen talep var

Türkiye’de son 2 yıldır ertelenen bir talebin olduğuna dikkat çeken Yüksel Erdemir, pazarla ilgili şu öngörülerde bulundu; “Otomotiv pazarı 1 milyon adet seviyelerinden 500 binlerin altına kadar geriledi. 2 yıldır tüketiciler yeni otomobil almak için zaman bekliyor. Geçen yılın son çeyreğinde faizlerin düşmesiyle birlikte o hareket başlası, 2020’ye de iyi başladık. Ocak ve Şubat ayını gördükten sonra tahminler bir anda 700 bin adetlere çıktı. Ancak 11 Mart’ta ülkemizde ilk vakanın görülmesiyle birlikte her şey değişti. Nisan ayında tüketicilerin hâlâ araca ihtiyacı olduğunu, talebi gördük. Salgın sonrası hayatın normalleşmesiyle satışlarda yukarı yönlü ivme bekliyoruz. Düşük faiz ve markaların kampanyaları piyasa için itici güç olacak. Kur yükselse de düşük faiz tüketici psikolojisi için önemli.

Temsil ettikleri Hyundai ve Opel markalarının yılın ilk çeyreğinde pazara yeni modeller sunmasının pozitif yönde etkisini dile getiren Yüksel Erdemir; “Bu zorlu dönemde elimizde yeni Opel Corsa, yeni Opel Astra, yeni Hyundai i10 gibi modellerimizin olması bizin için büyük şans oldu. Önümüzdeki dönemde bu araçlarımızın yanısıra hem Opel hem de Hyundai tarafında önemli yeni modeller pazara sunulacak. Bu da showroom trafiğini ve satışların artmasını sağlayacak.” dedi.

Otomobil yeniden yatırım aracı oldu

Mevduat faizlerinin düşmesiyle otomobilin yeniden yatırım aracı haline geldiğine de dikkat çeken Yüksel Erdemir şunları dile getirdi; “2. el otomobil fiyatlarının sürekli yükselmesi, otomobile olan ilgiyi artırdı. Param bankada duracağına otomobile yatırım yapalım diyen birçok insan var. Son dönemde döviz kurunda yaşanan dalgalanma fiyatları artıracak. Bu yüzden elinde dövizi olan parasını bozdurup otomobil satın almaya yöneliyor. Olası zamlar öncesi otomobil almanın tam zamanı olduğunu düşünüyor.”

Koronavirüs salgını sonrası nelerin değişeceğine de değinen Yüksel Erdemir, insanların taksi, otobüs, metro gibi toplum ulaşımı kullanmamaya özen gösterdiğini belirterek; “Son dönemde yapılan araştırmalar gösteriyor ki; başta aileler olmak üzere insanların birçoğunu belirli bir dönem toplu taşımadan uzak duracak. Gücü yetenler sıfır veya 2. el araç satın alacak. Bu da pazarı canlandıracak unsurlardan biri olacak.” şeklinde konuştu.

Bayiler için ikinci el önemli oldu

Deneyimli otomotiv perakendecisi Yüksel Erdemir; Avrupa ve Türkiye’de fabrikaların yaklaşık 1.5 ay kapalı kalması ve lojistik nedenlerle araç bulunurluğunda sıkıntı yaşandığını, bunun önümüzdeki dönemde de sürmesini beklediklerini kaydetti. Tedarik sıkıntısı ve sıfır otomobillerin fiyatlarının kurla birlikte yükselmesi ile birlikte tüketicilerin alternatif olarak ikinci el otomobile yöneleceğini düşünen Erdemir, “Mayıs ayı ile birlikte 2. elde canlılık hissediliyor. Mart ve Nisan’da düşen fiyatlar yeniden çıkışa geçti. Biz de Erdemir Otomotiv olarak düşük kilometreli, hasarsız, kusursuza yakın ikinci el araçları stoğumuza dahil etmeye çalışarak bu alanda da en iyi olmaya çalışıyoruz. Kurumsal olarak 2. el satışlarını bünyemizde gerçekleştirmek bayiler için çok önemli. Gerek sıfır km gerek 2. el operasyonlarını bir bütün olarak düşünerek bayilik sistemini ayakta tutabiliriz” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.