Bayrağı devraldı

 

 

Otomotivin anavatanı ABD’ye Gölcüklü Connect’le başlayan Türk malı otomotiv ihracatında bayrak TOFAŞ’a geçti. Geçen yıl ABD vizesini yeni Doblo için alan şirket, ayağını kapının araısına soktu. TOFAŞ CEO’su Kamil Başaran, bunun arkasının geleceğini belirterek, 14 yıl önce başlayan Doblo üretiminin yeni bir etaba geçtiğini belirterek, şunları söyledi:

“14 yıl önce ilk Doblo’yu Paris’te 4. nesil bugünkü Doblo ile aşnı saatlerde aynı gün tanıtmıştık. Tesadüf. O zaman Doblo hem Tofaş hem de bir çok yan sanayicimiz için kurtuluş olmuştu. Kepenk kapatmaktan kurtulunmuştu belki de. 14 yıl sonra bu araç ABD’ye gidiyor. 2012 yılına kadar 175 bin adet Doblo, RAM Promaster City adıyla ABD’ye ihraç edilecek. Doblo ile çok istikrarlı 14 yıl geçirdik. 7-8 yıl daha tüm meydan okumalara cevap verebiliriz. ABD kapısını araladık, ayağımızı kapının arasına soktuk, arkasını getireceğiz. Tofaş’ın yeni dönemi başladı. 2017 yılında kalıcı olarak üçüncü vardiyaya geçeriz. Üretimde 400 bin adetin üzerine çıkarız.”

 

Başaran’ı bugünden böşle konuşturan bizim bilmediğimiz ama onun bildiği kısa süre sonra detayları belli olacak yeni modeller olsa gerek.

Bunlar arasında 2 yıl içinde yenilenecek Mini Cargo projesi önemli. Ama ABD’den talep görür mü bilinmez. Ama bir de 2015 yılı ikinci yarısında üretiminin ortaya çıkması beklenen yeni otomobil modellerinden sürprizler çıkarsa şaşırmamak gerekecek.

 

Yeni Doblo ile motor ve şanzıman hariç yüzde 76 yerlilik oranı yakaladıklarını söyleyen Başaran, bunu daha da artıracaklarını söyledi.

ABD’ye ihracatın, AR-GE bölümleri için önemli itici bir güç haline dönütüğüne dikkat çeken CEO Kamil Başaran, “300 mühendisli Ar

-ge bölümümüzü küçümseyenler olmuştu. Bu birim dünyanın en sıkı testlerinden biri olan Los Angeles Road Test’leri geçmeyi başaran yeni Ram Promaster City’i geliştirdi. Bu çok önemli” dedi.

Yeni Doblo ABD’ye Ram Promaster City adıyla ve 2.4 lit hacimli benzinli motorla üretilip, ihraç edilecek.

 

BİR ANKA KUŞU GİBİ

Doblo’yu Anka kuşuna benzeten Başaran, “Doblo bizim için bir Anka Kuşu. Ateşeni hiç kaybetmedi., kaybetmeyecek. 80 ülkeye ihraç ediliyordu. Şimdi ABD’ye ihraç ediliyor. Yılda 180 bin Doblo üreteceğiz. Bundan sonra daha da önemli ürünler istiyoruz.”

 

Türkiye’de bu yılki 8 ay itibariyle ticari araç pazarının lideri olduklarını söyleyen Fiat Türkiye Marka Direktörü Okan Baş ise hafif ticari araç pazarında ağustos itibariyle başlayan yükselişin sinyallerinin geldiğine dikkat çekerek, önümüzdeki aylara ilişkin şu öngörülerini Hannover’de bizimle paylaştı:

“8 aylık ticari araç satışlardımız 25 bine yaklaştı. Pazar küçüldü ama biz 2013 performansımızı sürdürüyoruz. Yılı 40 bin artı ile tamamlarız. Ticari araç pazarının geri dönüyünün sinyalleri geldi. Bu yılki liderliğimizi yeni modelimiz olmadan yakaladık. Yeni Doblo’yu 2015 yılı başında lanse edeceğiz. K23 belgesindeki caydırıcılığın ortadan kalkması da iyi bir destek oldu. Bunun etkisi de yavaş yavaş kendisini gösterecek. Bu yıl satacağımız 40 bin ticari aracın 25 bini Doblo olur, Doblo ticari araçtaki liderliğini bırakmaz.”

 

 

YENİ DOBLO’NUN BURNUNU TÜRK ŞOFÖRLER BELİRLEDİ

Bu arada yeni Doblo’nun müteri beklentileri doğrultusunda yenilendiğine dikkat çeken FIAT Professional EMEA Direktörü Henrik Starup-Hansen ise 2016 yılında yenilenecek yeni Mini Caro için Türkiye ile çalışmaya devam edeceklerini söyledi.

Yeni Doblo’nun geliştirilmesinde tüketici beklentilerine önem verildiğini de söyleyen Starap-Hansen, “Özellikle burun kısmı Türk tüketicilerin beklentileri doğrulutusunda değiştirildi. Fransızların beklentileriyse yasal standartların da etkisiyle koltuklarda belirleyici oldu” bilgisini verdi.

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.