Benzin fiyatı ucuzlar mı?

Renault-Megane-E-Tech-kaç sattı

benzin ucuzlaması rafine

 

Çukurova Üniversitesi Otomotiv Mühendisliği Bölümü Başkanı Prof.Dr.Kadir Aydın, Türkiyede yılda 2.5 – 3 milyon litre benzin, 16 – 17 milyon litre motorin tüketildiğini belirterek benzin fiyatlarının ileriki yıllarda daha düşük olmasının beklendiğini belirtti. 

Prof.Dr.Kadir Aydın

Ülkemizde 17 milyon litre motorin elde etmek için ham petrol rafine edildiğinde, 17 milyon litre de benzin üretilmiş oluyor. Çünkü ham petrol rafine edildiği zaman, eşit miktarda benzin ve motorin üretilir. Bu veriler dikkate alındığında 13.5 milyon litre benzin fazlalık olduğu gibi bunu da maliyetinin altına yurt dışına ihraç ediyoruz. Dünyada hızlı bir dizelleşme olduğundan, benzin stokları her geçen gün giderek artacak. Fiyatlar ileriki yıllarda motorinden çok daha düşük olacak. O nedenle ülkemizde enerji ve yakıt güvenliği için benzinli araçlar çoğalmalıdır. 

 

Petrol sektöründen bir yetkilinin Milliyet'e yaptığı açıklamada

Avrupa'da, İngilitere dışında bütün ülkelerde dizel yakıt destekleniyor. Motorları dizele çevirmeye başladılar. Benzin kullanımı azalıyor, dizel artıyor. Ancak, rafineri motorin elde edebilmek için benzinde üretmek zorunda. Bu nedenle Avrupa'da benzin fazlası var. Bu benzin ABD'ye gönderiliyor. ABD'deki kaya gazı ve benzeri teknolojiler dolayısıyla Avrupa piyasasından çıkan benzinin nereye gideceği sorusu var. Bir fiyat baskısı var. bunun dışında artık düşük benzin tüketimi yapan otomobiller var. 

 

 

Önceki İçerikElektrikli otoların menzili 400 km’ye çıkıyor
Sonraki İçerikHyundai’den yeni bir dizel otomatik
Otoajanda.com haber merkezi, konusunda çok deneyimli ve uzman bir ekip tarafından yönetiliyor. Tüm haberler bu ekibin tecrübeli üyelerince edite edilerek, yayınlanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz