Benzinli lider, dizel düşüşte; elektrikli otomobil sayısı 107 oldu

2020 yılı Ocak Mart dönemi otomobil satışları 99.630 adet oldu. Bu rakamın yaklaşık yüzde 40’ı yani toplam 39 bin 887 adedi Mart ayında gerçekleşti. Koronavirüs gündeminin Mart ayının 11’inde başladığını hesaba katarsak; 20 günü yarı performanslı dönemde fena bir rakam olmadığını söyleyebiliriz.

Ancak bu rakamı Nisan sonuçlarında görmek de pek mümkün görünmüyor. Bu satışların karoser kasa tiplerine, sınıflara göre değerlendirmesini ayrı ayrı haberlerimizde okuyabilirsiniz. Peki satılan otomobillerin ne kadarı dizel, ne kadarı benzinli, ne kadarı hibrit ve ne kadarı elektrikli?

Mart 2020 sonunda otomobil satışlarının 46 binden fazlası benzinli motorlu oldu. Böylece benzin yüzde 46,5 pay ile liderliğe geçti; geçen yıl bu rakam yüzde 39,5 idi. Dizel otomobil satışlarının sayısı 44,7 bin olurken yüzde 45 yakın oranla uzun yıllardır (geçen yıl ilk 3 ay yüzde 54 idi) birincilik tahtını bırakıp ikinci sıraya geriledi.

Fabrika çıkışlı LPG otogazlı model sayısının artmasıyla birlikte bu rakamda 4.945 adet ve yüzde 5’e yakın bir orana ulaştı.

Gelelim yeni nesil motor teknolojilerine; Ocak Mart dönemi satılan hibrit otomobil sayısı 3.503 oldu, geçen yıla göre burada da artış iki kata yaklaştı ve satılan tüm otomobillerin yüzde 3,5’i hibrit oldu. Elektrikli otomobiller konusunda oransal artış kayda değer olabilir ama adetsel bazda sadece 107 elektrikli model satıldığını söyleyelim. Toplam otomobil satışlarından aldığı pay binde 1.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.