Bilanço 2018: Mercedes Benz Türk neler yaptı?

M

  • Dünya premium araç devi Daimler’in Türkiye operasyonu Mercedes Benz Türk AŞ, 2018 sonuçlarını resmi olarak açıkladı.
  • Açıklamaya göre Mercedes-Benz Türk, kamyon ve otobüs pazarında Türkiye’nin en büyüğü ünvanını korudu.
  • Şirketin Türkiye’de ürettiği kamyon ve otobüslerden elde ettiği ihracat geliri 1,2 milyar euroyu geçti.
  • Mercedes otomobil satışlarında premium sınıfın zirvesindeki yerini korurken, X-Class pick up satışlarında Avrupa’nın üçüncü büyük pazarı Türkiye oldu.

Türkiye’nin en büyük yabancı sermayeli şirketlerinden Mercedes-Benz Türk’ün Türkiye’deki yatırımlarının toplamı 1,2 milyar avroya çıtasını aştı.

Mercedes, 4493 kamyon, 263 otobüs sattı

Mercedes-Benz Türk, 2018 yılında Türkiye’de 4.493 adet kamyon ve 263 adet otobüs satışı gerçekleştirdi ve bu rakamla Türkiye’nin en büyük ağır ticari gücü ünvanını korudu.

Otomobil satışlarında 15 bin ile lider

Premium segmentte 3 yıldır süregelen liderliğini elden bırakmayan marka, geçtiğimiz yıl 14.445 adet otomobil satışına ek olarak; 7.992 adet hafif ticari araç satışı gerçekleştirdi.

Bugün itibariyle 6.800’ü aşkın çalışanıyla faaliyetlerini sürdüren şirketin ikinci el satışları ise toplamda 2.786 adede ulaştı.

Otobüs üretimi 4 bine koştu

Mercedes-Benz Türk Hoşdere Otobüs Fabrikası, 2018 yılında üretimine kesintisiz devam etti ve toplamda 3.708 adet otobüs üretti. Şirket, başta Batı Avrupa ülkelerine olmak üzere üretimin yaklaşık yüzde 95’ini ihraç ederek 2018 yılında 3.494 adetlik otobüs ihracatı gerçekleştirdi.

Mercedes-Benz Türk Aksaray Kamyon Fabrikası ise 2018 yılında 17.182 adet kamyon üretti. Şirket, kamyon ihracat hacmini geçen yıla oranla % 98 artırarak, 12.815 adetlik kamyon ihracatı ile tarihinin en yüksek ihracat rakamına ulaştı. Kamyon üretimine başladığı 1986 yılından bu yana toplamda 263.329 adet kamyon üreten Mercedes-Benz Türk, bugüne kadar toplam 56.553 adet kamyon ihraç etmiş oldu.

1,2 milyar avro ihracat gelirine ek, Türkiye’nin toplam hizmet ihracatına 80 milyon dolarlık katkı

Mercedes-Benz Türk’ün Türkiye’de üretimini gerçekleştirdiği her iki ürün grubu özelinde 2018 yılında ülke ekonomisine sağladığı ihracat geliri 1,2 milyar avroyu aştı. Günümüzde Türkiye’den ihraç edilen her 2 otobüsten 1’i ve her 10 kamyondan 9’u Mercedes-Benz Türk tarafından ihraç ediliyor. Şirket, ürünlerinin ihracatı ile Türkiye’nin ekonomisine sağladığı 1,2 milyar avroyu aşan katkıya ek olarak “AR-GE ve Bilişim Teknolojileri” alanlarında yurt dışına sağladığı hizmetler ile Türkiye’nin toplam hizmet ihracatı tutarına yaklaşık 80 milyon dolarlık katkı sağladı. 

Mercedes-Benz Türk, bu başarısı vesilesiyle 2018 yılı sonunda TİM (Türkiye İhracatçılar Meclisi) tarafından belirlenen Türkiye’nin En Büyük 500 Hizmet İhracatçısı arasında yer aldı. Mercedes-Benz Türk’ün 2018 yılında 5. yılını kutlayan ve Almanya’dan Japonya’ya kadar 40’tan fazla ülkeye bilişim teknolojileri hizmeti sunan “Küresel IT Çözümleri Merkezi”nin de bu ödüle katkısı büyük oldu.

8,4 milyon avroluk yatırım ile Aksaray’da yeni AR-GE Merkezi 

Mercedes-Benz Türk; Hoşdere ve Aksaray’daki AR-GE Merkezleri’nde ve Küresel IT Çözümleri Merkezi’nde yürüttüğü çalışmaları ile yurt dışına mühendislik ve hizmet ihracatı gerçekleştiriyor. Şirketin 2005 yılında faaliyet aldığı ilk AR-GE Merkezi ise Hoşdere Otobüs Fabrikası bünyesinde bulunuyor; ve otobüs & kamyon ürün grupları özelinde çalışmalara imza atıyor. 

Yatırımlar tam gaz devam etti, “En İyi Proje” birinciliği geldi

Mercedes-Benz Türk 2018 yılında da tesis ve fabrikalarına yönelik yatırımlarını sürdürdü. Müşteri talep ve beklentileri doğrultusunda ürün ve hizmetlerini, üretim süreçlerini ve kullandığı teknolojileri sürekli yenileyen şirket; 2018 yılında bu kapsamda yaklaşık 65 milyon avroluk yatırım gerçekleştirdi.

Aksaray Kamyon Fabrikası’nda kapasite arttırma hedefi ile 2016 yılı sonunda açıklanan 113 milyon avroluk yatırım ise tamamlandı. 2018 yılında tamamlanan bu yatırım ile fabrikanın üretim kapasitesi iki katına çıkarılırken, araç üretim maliyetleri de düşürüldü. Mercedes-Benz Türk Aksaray, “Aksaray Next Level” projesiyle; Daimler tarafından düzenlenen global bir yarışmada Daimler Kamyon ve Otobüs Grubu’nda “En İyi Proje” seçilerek birincilik elde etti.

1 milyon avroluk akü şarj alanı ile yüzde 100’e varan verimlilik elde etti

Hoşdere Otobüs Fabrikası’nda 1 milyon avroluk yatırım ile çok katlı merkezi akü şarj alanı kullanıma alındı. Bu alan ile şirket, şarj kapasitesi ve değişim süreleri bakımından yüzde 100’e varan verimlilik elde etti. Geliştirilen bu yeni proje sayesinde fabrikanın akü şarj süreçlerinden kaynaklı karbon ayak izi yüzde 25’e varan oranda azaldı.

Türkiye CEO’su Süer Sülün konuştu

Mercedes-Benz Türk İcra Kurulu Başkanı Süer Sülün:“2018 yılında daralan pazara rağmen otobüs ve kamyon pazarında gelenekselleşen lider konumumuzu koruduk. Aksaray Kamyon Fabrikamız ve Hoşdere Otobüs Fabrikamızda üretimimize aralıksız devam ederken; ihracat rakamlarımızı ikiye katladık. Bu sayede Türkiye ekonomisine 1,2 milyar avroyu aşan tutarda katkıda bulunduk. Yine 2018 yılında Türkiye tarihinde bir ilki gerçekleştirerek tek seferde 500 adetlik dev bir kamyon filosu teslimatına imza attık. Kamyon fabrikamızdaki üretim bandımızdan 250.000’inci kamyonumuzu indirerek yeni bir rekor kırdık. Otobüs fabrikamızda ise 85.000’inci otobüsümüzü banttan indirdik. Mercedes-Benz Türk olarak bugün 6.800’ü aşkın çalışanımızla birlikte çok büyük bir aileyiz. 2019 yılında pazarın bir miktar daha daralacağını öngörerek; ihracat rakamlarımızı artıracağımız, 13m Travego’yu pazara sunacağız.” diye konuştu.

Otomobil Direktörü Şükrü Bekdikhan

Mercedes-Benz Türk Otomobil Grubu İcra Kurulu Üyesi Şükrü Bekdikhan: “Dünya genelinde Mercedes-Benz otomobil satışları; bir önceki yıla oranla yüzde 0.9 artarak 2,3 milyon seviyesine ulaştı. MTürkiye’de ise Mercedes-Benz Türk olarak; 2018 yılında 14.445 adetlik satış gerçekleştirdik. E-Serisi, C-Serisi, S-Serisi, CLS, E-Serisi Coupé ve C-Serisi Coupé gibi sportif modellerimiz segmentlerinde lider oldular. Mercedes-Benz Otomobil Grubu olarak 2019 yılında da pazar payımızı koruyarak, liderliğimizi sürdürmeyi hedefliyoruz. 2019 yılı içerisinde lansmanını yapacağımız yeni A-Serisi Sedan, B-Serisi ve CLA gibi ürünlerimiz de satışlarımıza olumlu katkı sağlayacağından eminiz. ” dedi. 

Hafif Ticari Araç Direktörü Tufan Akdeniz:

Mercedes-Benz Türk Hafif Ticari Araçlar İcra Kurulu Üyesi Tufan Akdeniz:

“Hafif ticari araç pazarında 2018 yılında 7.992 adetlik toplam satış gerçekleştirdik. 2017 yılına kıyasla karşılaştırmalı sınıf pazarındaki payımızı artırmayı başardık. X-Class ile 1.373 adetlik bir satışa imza attık ve bununla birlikte Mercedes-Benz dünyasında Avrupa 3.’sü olmayı başardık. 2019 yılında özellikle turizmin hareketlenmesi ile turizm yolcu taşımacılığı alanında bir artış olacağını öngörüyoruz. ” şeklinde konuştu.

İki Mercedes’ten biri kredili satıldı

Türkiye’de 2018 yılında satılan her iki Mercedes-Benz marka araçtan biri Mercedes-Benz Finansal Hizmetler tarafından kredilendirildi. Şirket, taşıt kredisinin yanı sıra sigorta hizmetleri de sundu. Mercedes-Benz Türk tarafından 2018 yılında satılan otobüs, kamyon, hafif ticari araç ve otomobillerin yüzde 40’ı Mercedes-Benz Finansal Hizmetler tarafından sigortalandı.

Kurumsal sosyal sorumluluk projeleriyle de Türkiye’nin geleceğine ışık tutuyor

15 yıldır Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ile birlikte yürütülen Her Kızımız Bir Yıldız projesi kapsamında yaklaşık 5.000 öğrenciye burs sağlandı; MobileKids trafik projesi kapsamında 45 okulda 20.000’i aşkın çocuğa trafik eğitimi verildi. EML’miz Geleceğin Yıldızı kapsamında mesleki ve teknik anadolu liselerindeki 32 laboratuvar yenilendi. Yaklaşık 2.000 öğrenci Mercedes-Benz Laboratuvarları’nda eğitim gördü.

Mercedes-Benz Türk StartUP yarışması ile yenilikçi, sürdürülebilir ve yaratıcı fikirler desteklenerek topluma ve çevreye fayda sağlandı.

Şirket, “Kültür & Sanat” alanında ise; konserlerini İstanbul’un farklı tarihsel mekânlarına taşıdı. İstanbul Müzik Festivali’ni 1987 yılından bu yana kesintisiz olarak destekliyor

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.