C-Max, SUV’lara yenildi! Üretimine son veriliyor

Yüzyılın üzerinde geçmişi olan otomotiv dünyasında ne model isimleri unutuldu, neler üretimden kalktı. İşte listeye bir model daha ekleniyor. Ford resmen açıkladı. SUV pazarındaki büyümenin en çok vurduğu MPV segmentindeki temsilcisi C-Max, bu yaz son kez bantlardan inecek.

Ford, MPV segmentindeki iki modelinin üretimine son vereceğini doğruladı. Önümüzdeki haziran ayından itibaren Almanya’nın Saarlouis fabrikasında C-Max ve Grand C-Max üretimi durdurulacak. Boşalan kapasite yeni Focus üretimi ile değerlendirilecek. Şirket, Focus modellerine güçlü bir talep olduğunu doğruladı. Bu arada Ford, Saarlouis fabrikasında gece vardiyasına da son verecek.

Ford, Avrupa’da karlılık için bu operasyonu gerçekleştirecek. Ford’un mart ayı ortasında yaptığı açıklamada 5 bin kişinin işine son vereceği de belli olmuştu.

Ford Avrupa’da kaç kişi çalışıyor?

Otomobil üreticisi Avrupa’da yaklaşık 53 bin kişiyi istihdam ediyor, bunlardan 24 bini Almanya’da. 18 bini Köln’de. Köln, Ford’un Avrupa merkezinin bulunduğu yer ve bir de Fiesta modelinin üretildiği fabrikaya ev sahipliği yapıyor. Bu sayının 10 bini de Türkiye’de bulunuyor.

Saarlouis fabrikasında 6 bin kişi çalışıyor. Bu sayının 1700 kişi kadar azaltılması söz konusu.

JATO Dynamics verilerine göre, geçen yıl Avrupa’da 53 bin adetin biraz üzerinde C-Max ve Grand C-Max satıldı. Ki bu rakam bir önceki yıla göre yüzde 21 gerileme anlamına geliyor.

Aynı dönemde Ford Focus satışları da yüzde 8 düşerek, 194.097’ye indi.

Önceki İçerikPeugeot Partner yeni haliyle satışa çıktı: Fiyatı ve özellikleri
Sonraki İçerik95 bin kişiye soruldu: Mais’e uluslararası başarı
Gazeteci, radyo programcısı, TV yorumcusu. 1989 yılında ekonomi gazeteciliğine başladı. 1999 yılında Hürriyet Grubu'nun yayınladığı haftalık Ekonomist Dergisi'nde otomotiv editörü oldu. 2006-2011 yılları arasında Akşam Gazetesi'nde Otovizyon köşesinde otomobil odaklı makaleler yazdı. 2011 yılında Otoajanda.com sitesini kurdu ve halen yayın yönetmeni olarak görev yapıyor. TV yorumculuğu ve radyo programcılığı ise son dönemdeki etkinlikleri arasında öne çıkıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz