Bir yenilenme öyküsü 9: Makyaj tamam, kaporta-boya bitti

Yaz sıcaklarında elimize gelen 1985 model Opel Ascona otomobilimizin boya ve kaporta işleri tamamlandı. Artık sona yaklaşıyoruz. Aslında çok iş çıkarmadı kaporta. Sol kapıda bizi korkutan döküntüler, hafif ve yüzeysel çıktı. Astarın altına inmeyen, korozyon yapmamış bir döküntüymüş. Bu da işimizi kolaylaştırdı.
Boyada fabrikadan ilk çıktığı orijinal üretim rengine karar vererek, giyim ve makyajda yeniden geri dönen 80’lerin vurgusunu devam ettirmeye karar verdik.
Macun, astar, zımpara ve bolca tozun içinde kaldıktan sonra tertemiz boyası ve yeni jantları ile Ascona karşınızda.
Modern tasarım ve parlak jantlar takmak yerine 14 inçlik sac jantlar ve yeni lastikleri buluşturarak “Old scholl” tarzını korumaya devam ettik.
4 x 100 bijon aralığında satın aldığımız sağlam ama bakımsız jantlara balans yapılarak parlak siyaha boyandı.
Kaporta aksamında ise ne yazık ki halen bir kaç eksiğimiz var:
Kırık stoplar, kırık sinyal, eksik kapı kolu canımızı sıkıyor… Bunları tamamlayacağız ama sırada başka bir şey var:
Aracın yenilenme operasyonunu yöneten arkadaşımız Uğur, alt takıma dair tüm mekanik parçaların değişmesi gerektiğini rapor etti. Bir kaç atölyeyle görüşmelere başladı. Sonuç üç aşağı beş yukarı aynı. Maalesef alt takımlar yenilenecek.
Ustalardan aldığımız muayene raporlarında değişimi yapılacak parça listesi şöyle sıralanıyor: Ön ve arka amortisörler, salıncaklar, rot başları, askı rotları, viraj lastikleri, iç aks kafaları, dış aks kafaları, aks körükleri, tekerlek rulmanları, disk ve balatalar.
Liste uzayıp gitti. Belki hurdalığa yada eritilip jilete dönmekten kurtardığımız Ascona’nın tüm mekanik işlemleri bir sonraki adıma kaldı. Devam ediyoruz…
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.