Birçok araç sahibini yakından ilgilendiriyor; 23 yıllık yasak kalktı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi dün aldığı bir kararla, 1996 yılında başlayan bir yasağı kaldırdı. İstanbul 15 Temmuz Şehitler Köprüsü(Boğaziçi)’nü bugüne kadar kullanması yasak olan en fazla 9 koltuğu bulunan otomobil ve minibüsler ile, pick-up ve kombivan türü kamyonet grubu araçlar artık bu köprüden geçebilecek. Daha çnce FSM Köprüsü’nü kullanmak durumunda olan o araçların işte listesi..

Kısa bir süre önce TBMM tarafından çıkarılan bir yasa ile bu tür araç sahiplerinin yasak geçiş nedeniyle aldığı cezalar af edilmişti.

Teknik tanım olarak M1 ve M2 sınıfı yolcu taşımasında kullanılan otomobil ya da minibüs olarak kaydı bulunan araçlar arasında; Mercedes Vito, VW Caravelle, Renault Trafic Multix, Peugeot Expert gibi modeller yer alıyor.

Kararın etkilediği daha büyük kesim ise N1 sınıfı olarak teknik sınıflandırmaya alınan yük taşıma amaçlı ve toplam ağırlığı 3.5 tonu geçemeyen araçlardan oluşuyor. Burada ilk listede Fiat Doblo, Fiorino, Peugeot Rifter, Citroen Berlingo, Renault Kangoo, Opel Combo, VW Caddy, Ford Courier, Connect, Custom, Dacia Dokker kombi;

gibi modellerle ile çift kabin pick-up modelleri Ford Ranger, VW Amarok, Toyota Hilux, Mercedes X-Class, Nissan Navara, Isuzu D-Max, Mitsubishi L200, Fiat Fullback ile çift kabin (ön sıra dışında oturma yeri olan panelvan Ford Transit Custom gibi) yine 3.5 ton altı yük taşımaya uygun araçlar öne çıkıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.