Birinci nesil Dacia Logan modelinin üretimi yeniden başlayacak

İran’ın en büyük ikinci otomobil üreticisi olan Tahran merkezli SAIPA, Renault’un ABD baskısı altında İran’dan ayrılmasından iki yıl sonra birinci nesil Dacia Logan modelini seri üretime geçireceğini açıkladı.

Bu günlerde İran’dan pek otomotiv haberi gelmiyor, en büyük sebebi ise yabancı otomobil üreticilerinin ABD’nin yaptırım riskinden kaçınmak için yaklaşık dört yıl önce piyasadan çekilmeye başlaması.

Fransız otomobil üreticileri PSA ve Renault, 83 milyondan fazla nüfusa sahip bir ülke olan İran’da lider konumdaydı. Yaptırımdan kaçan üreticiler, İranlı ortaklarıyla boşluğu doldurmanın ve kendi başlarına araç üretmenin yollarını keşfetmeye başladı.

Geçen yıl İran Khodro Company (IKCO) PSA’nın katılımı olmadan Peugeot 301’in üretimine başladığını duyurmuştu. Başka bir yerel otomobil üreticisi olan SAIPA da birinci nesil Dacia Logan ile aynı şeyi yapmayı planlıyor.

Devlete ait Press TV’de yer alan habere göre, SAIPA CEO’su Javad Soleimani; Otomobil üreticisinin Romanya bütçesine uygun otomobilin üretimi için gereken parça ve üretim teknik bilgisinin yüzde 85’inden fazlasını yerelleştirmeyi başardığını söyledi.

Soleimani ayrıca, birinci nesil Dacia Logan yerel modelinin, Renault adı altında yapılan önceki modellere kıyasla daha yüksek standartlarda üretileceğini sözlerine ekledi.

SAIPA, bu stratejiyle geçtiğimiz iki yıl boyunca birçok yerel ve Çinli markayı pazarlayarak istikrarlı bir sonuç elde etmişti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz