BMC fabrikasında temeli Cumhurbaşkanı Erdoğan attı

Türkiye’nin en büyük askeri araç üreticilerinden BMC’nin Sakarya Karasu Fabrikası’nın temeli atıldı. Törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank katıldı.

BMC Karasu Fabrikası’nın temel atma töreninin ardından, modernize edilen BMC İzmir Pınarbaşı Fabrikası ile canlı bağlantı gerçekleştirildi.

Temel atma töreni sonrasında BMC Tuğra yeniden gösterilirken, “Türkiye’nin ilk yerli ve milli motoru”nun çalıştırıldığı açıklandı. (Bu motorun nasıl bir motor olduğu hakkında herhangi bir açıklama elimize ulaşmadı.)

Törende konuşan BMC Yönetim Kurulu Üyesi Yasin Öztürk, 222 hektar alan üzerine kurulu ve fazlar halinde toplam 500.000 metrekare kapalı alana ulaşacak BMC Üretim ve Teknoloji Üssü’nün temellerini attıklarını söyledi.

Halen 3 bin kişinin çalıştığı açıklanan BMC’nin hedefinde Karasu tesisisinin 2023 yılında açılmasıyla 10 bin kişiye istihdam sağlanması hedefleniyor.

Hedef: 10 bin işçi, 1 milyar USD ihracat

2023’de yatırımın hizmete girmesinin hedeflendiğini söyleyen Öztürk, hedefte 10 bin kişilik istihdam olduğunu belirterek, detayları açıkladı: “2023 yılına kadar üretim ve teknoloji üssümüz tamamlandığında, tüm faaliyetlerin toplamında yaklaşık 10.000 kişilik bir istihdam sağlayacak. Ülkemiz ekonomisine yıllık 5 milyar USD katma değer üretecek. Yıllık ihracat hedefimiz ise yaklaşık 1 milyar USD seviyesinde olacak. Tesisimizin bugün temelini atacağımız birinci fazı, yaklaşık 100.000 metrekarelik bölümünü kapsıyor. 2019 yılı sonuna kadar tamamlanıp, 2020 yılı başında faaliyete geçecek.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.