BMC pick up Kirpi ailesine mi katılacak

Ethem Sancak ile Katar Savunma Sakanlığı ortaklığındaki BMC, askeri araç üretiminden sonra pick mı üretecek? BMC pick up beklenmedik ekilde Ankara’da ortaya çıktı. Daha çok Kirpi başta olmak üzere askeri araç üreten İzmirli BMC, şimdi de pick up tarzı bir araçla gündemde. Türkiye’de halen Anadolu Isuzu D-Max pick up üretimi de yapılıyor.

BMC, yeni döneminde kamyon da geliştirmiş ama bunu ticarileştirme aşamasına geçirmemişti.

Şirket halen AA’nın verdiği bilgilere göre zırhlı muharebe araçları, personel taşıyıcılar, taktik tekerlekli araçlar, lojistik destek araçları, tank taşıyıcı, mayına dayanıklı ve balistik koruma seviyesi yüksek personel taşıyıcı, toplumsal olaylara müdahale aracının aralarında bulunduğu geniş bir ürün çeşitliliğine sahip. Son olarak ana muharebe tankı Altay’ın seri üretimini üstlenen BMC, yeni projeler üzerinde çalışıyor.

Sürpriz BMC pick up seri üretime girecek mi?

Askeri araç üreticisinden yeni pick up

Anadoluajansı muhabirinin verdiği bilgiye göre, askeri amaçlı araçlara yerli çözümler geliştirme çalışmaları yürüten şirket, bu kapsamda ürettiği araçlara bir yenisini ekledi.

BMC’nin bir süredir üzerinde çalıştığı pick up tipi araç, ilk kez İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun BMC’nin İzmir’deki fabrikasını ziyaretinde gösterildi. Şirket yetkilileri araca ilişkin bakana bilgi verdiler. Bakan Soylu için de sürpriz olan sunum, fotoğraflı olarak servis edildi.

BMC pick up aracın askeri amaçlar için geliştirildiği belirtildi. Sivil amaçlı kullanım için değil, özellikle iç güvenlik personelinin ihtiyaçları dikkate alınarak, Kirpi araç ailesine eklenmesi söz konusu. Türkiye’nin arazi koşullarına uygun geliştirilen araç, harekat yetenekleri ve yük taşıma kapasitesiyle dağdaki askeri personele destek sağlayacak.

Aracın tanıtımının, 17-22 Eylül’de Atatürk Havalimanı’nda gerçekleştirilecek Teknofest İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’nde (TEKNOFEST) gerçekleştirilmesi planlanıyor.

BMC İzmir’deki tesislerinde askeri araç üretimi yapıyor.

BMC Pick up Teknik özellikleri açıklanmadı

Bu arada aracın teknik özellikleri ile ilgili herhangi bir bilgi paylaşılmadı. Araçta kullanılan motorun Kirpi motoru olup olmadığı haberde belirtilmedi.

Kaynak: AA

1 yorum
  1. Cem diyor

    Ben evet diyorum :))

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.