BMW 1 Serisi üretilen fabrikada mesai düzenlemesi yapılıyor

BMW, başta 1 Serisi, 2 Serisi ve tamamen elektrikli i3 modelleri olmak üzere her gün yaklaşık 1.100 otomobil üretilen fabrikasında düzenlemeye gidiyor. Alman otomobil üreticisi BMW, Berlin Duvarı’nın yıkılmasından 32 yıl sonra Doğu Almanya’daki fabrikasında çalışma saatlerini Batı Almanya’daki fabrikalarına paralel olarak 38 saatten 35 saate indireceğini bildirdi.

Ekonomist’te yayımlanan habere göre; BMW Group’tan yapılan açıklamada, BMW’nin Doğu Almanya’da bulunan Leipzig’deki fabrikasında haftalık çalışma saatini 2026 yılına kadar üç aşamada 35 saate indirileceği belirtildi.

Mayıs ayında Doğu Almanya fabrikalarında haftalık çalışma saatini Batı Almanya fabrikalarındaki gibi 35 saate indiren Volkswagen’i takip eden BMW’nin yaptığı açıklamada; yaklaşık 5 bin 300 kişinin çalıştığı fabrikada kısalan çalışma saatlerini telafi etmek için 300 ek istihdam oluşturulacağı da bildirildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen BMW Group İş Konseyi Başkanı Manfred Schoch, “Berlin Duvarı’nın yıkılmasından 30 yıldan fazla bir süre sonra, BMW Group çalışanlarımız nihayet batıdaki meslektaşlarından üç saat daha çalışmak zorunda kalmayacak.” ifadesini kullandı.

Resmi verilere göre, Doğu Almanya’daki işçiler batılı meslektaşlarına göre daha az ücretle daha uzun çalışıyor.

Leipzig fabrikasında üretilen yeni BMW 1 Serisi


    Diğer Haberler:
Leave A Reply

Your email address will not be published.