BMW ile Toyota işbirliği: 2025’te ortak araç çıkarabilirler

Otomotiv dünyası elektrifikasyon, otonomi ve connectivite üçlüsü ile ilişkisini gün geçtikçe geliştiriyor. Elektrikli araçlar, kendi kendine giden araçlar ve birbiriyle konuyan araçlar olarak Türkçeleştirebileceğimiz bu üçlünün son adımlarından birini BMW ile Toyota atıyor. Bugün Alman basınına yansıyan haberlere göre BMW ve Toyota 2025 yılına kadar bir dizi hidrojenli araç geliştirip, piyasaya çıkaracak.
İşbirliği BMW yöneticilerinden Pieter Nota tarafından Japon haber sitesi Nikkei ile yaptığı röportajda açıklandı. İşbirliği ile ortaya çıkacak özel araçlar henüz belli değil.
BMW’nin Münih’teki IAA 2021’de tanıttığı iX5 Hydrogen modelinin testlerinin sürdüğünü ve az sayıda aracın piyasaya çıkmasının planlandığını hatırlatalım.

Toyota ile planlanan araçların da SUV olması muhtemel.

Japon Nikkei haber sitesindeki röportajda Nota şunları da söylüyor zaten: “Özellikle daha büyük SUV’ler için hidrojen yakıt hücresi teknolojisini uygun görüyoruz.”Ancak Toyota ile işbirliği sadece bu alanda yapılmamalıdır. Toyota ile üzerinde çalıştığımız çeşitli projelerimiz var.”

Hidrojenli araçlar sınıfı doğuyor

Yeni planlanan araçların menzili ve depo boyutu gibi somut veriler henüz mevcut değil. IAA’da tanıtılan iX5 Hydrogen, yaklaşık 6 kilo ağırlığında iki yakıt tankına sahip. Toyota’nın halihazırda piyasada bulunan Mirai modeli de yaklaşık 6 kilo ağırlığında üç yakıt deposuyla geliyor.
“Dolu depo” ile araç yaklaşık 600 kilometrelik bir menzile ulaşabiliyor.
Hidrojen tahriki, BMW’nin 2025 için planlanan yeni sınıfında da önemli bir rol oynayacak. Elektrikli araçlara yönelik yatırımların ortasında hidrojenli araçların da ikinci bir kol olarak yol alacağı görülüyor. Bir enerji kaynağı olarak hidrojen dünyanın bir çok ülkesinde öne geçebilme potansiyeline sahip.
Leave A Reply

Your email address will not be published.