En pahalı BMW SAV, güçlü dizel motor ünitesine veda ediyor

BMW, bir dönemler 7 serisi ve 5 serilerinde de görev verdiği, halen 5.15 m uzunluğundaki dev X7 modeli üzerinde yer alan dizel motor ünitesinin üretimini istemese de durduruyor. Euro 6d emisyon standartlarını karşılayamaması sebebiyle üretimi durdurulan motor, Eylül ayından itibaren markanın yeni serilerinde kullanılmayacak.

B57D30S0 (veya kısaca B57S) motor koduyla bilinen 3.0 litrelik turbo dizel motor BMW’nin M50d versiyonlarında kullanılıyordu. Ortadan kaldırılacağının ilk belirtileri ise bir yıl önce Alman üreticinin bazı pazarlardaki X7 M50d, X5 ve X6 M50d modellerinde kullanmamasıyla ortaya çıkmıştı.

Motor, BMW X7 modelinden önce 2016 yılında 750d sedan modeli üzerinde tanıtılmıştı ve hemen ardından 5 Serisi’nde yer alan M550d versiyonunda kullanılmıştı. Dört turboşarj sayesinde 400 beygir güç ve 760 Nm tork üretebilen motor, 6 silindir olmasına rağmen oldukça düşük yakıt tüketimine sahip. 100 km/ 7 Litre’lik yakıt değerlerinin yanı sıra kendisi dünyanın en güçlü 6 silindirli dizel motoru olarak da biliniyor.

Fakat BMW bu unvanını maalesef kaybedecek, dizel motor ünitesinin yeniden modernizasyonunun yapılmasını büyük masraf olarak görünüyor. Buna ek olarak Ocak 2021’de Avrupa için zorunlu hale gelen yeni Euro 6d standartlarını karşılayamadığı için de üretim bantlarında yerini almayacak.

Yeni elektrikli destekli motor ve özel üretim modeller geliyor

M50d versiyonları, 48 voltluk bir marş jeneratörü ile desteklenen, hibrit sistem şeklinde çalışan yeni bir 6 silindirli biturbo motorla değiştirilecek. Yeni BMW modellerinde yer alan motorun gücü 335 beygir olacak ve 700 Nm tork üretebilecek. 40d versiyonlarındaki BMW X5, X6 ve X7 modelleri 2021 yılında yeni motorlarıyla yollara çıkacaklar. Ayrıca M40d versiyonlarındaki X3 ve X4 modellerinin bu motoru kullanması bekleniyor.

BMW, veda ettiği dizel motor ünitesinin jübilesini yaptırmadan emekliye ayırmak istemiyor. Üniteyi düzgün bir şekilde emekliliğe göndermek için bazı pazarlara özel olarak veda modelleri üretilecek.

Ayrılığı sağlam bir modifikasyonla yapmak isteyen BMW, Final Edition, X5 M50d ve X7 M50d modellerinde lazer farları, multimedya sisteminin jest kontrolünü ve çok sayıda otonom sürücü asistanını içeren zengin ekipmanlar yer alacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz