BMW Macaristan’ın inşasına Türk şirketler imza atıyor

BMW Grubu Macaristan’a yeni yatırım kararı aldıktan sonra, tesisin inşaatına da başladı. BMW Group, Macaristan’ın Debrecen şehrinde faaliyet gösterecek olan otomobil üretim tesislerinin inşaası için; TOGG Gemlik Kampüsü’nü de inşat eden Yapı Merkezi ile anlaşmıştı. BMW Group ile Yapı Merkezi bu önemli projenin imzalarını 17 Ağustos 2022 tarihinde Budapeşte’de atmışlardı.

Yapı Merkezi, projeyi birlikte yürüteceği alt yüklenicilerini de seçmeye başladı. Bunlardan biri de KARÇEL oldu.

Pres ve gövde binasını yapacak

En son otomobil üretim yatırımlarından biri olacak tesisin yapısal çelik üretim ve montajı işini Karabük Demir Çelik Fabrikaları (Kardemir) şirketlerinden Karabük Çelik Yapı (Karçel) aldı.

Proje için Macaristan’da yeni bir şirket kuran Karçel, BMW fabrika yatırımında, Yapı Merkezi tarafından alınan pres ve gövde binasının 10 bin tona yakın çelik üretimi ve montaj işlerini üstlendi.

Karçel’den yapılan açıklamada “Şirketimiz projenin pik döneminde BMW Macaristan şantiyesinde yaklaşık 250 kişilik bir ekip oluşturacaktır. Şentiye ekibinin büyük çoğunluğunun Karabük halkından gençler olması planlanırken, KARDEMİR’den emekli işçi ve ustalar da proje kapsamında değerlendirilecektir” bilgilerine yer verildi.

Yapı Merkezi BMW Macaristan’da başrolde

BMW Macaristan üretim tesisinin Body Shop (Gövde montajı) ve Press Shop (Pres) binalarının anahtar teslim yapım işleri, Yapı Merkezi tarafından gerçekleştirilecek.

Yapı Merkezi Holding CEO’su Aslan Uzun, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Otomotiv sektöründe bir dünya devi olan BMW Group ile birlikte aynı projeye imza atmanın sevincini yaşıyoruz.

Bu önemli gelişmede elbette yerli otomobilimiz TOGG’un olağanüstü özelliklerdeki üretim tesislerinin yapımında gösterdiğimiz başarının etkisi son derece büyük. TOGG Gemlik Tesisi’ndeki tecrübelerimizi bu yeni projede de konuşturacağız. BMW Group da TOGG’un üretim tesislerindeki kaliteli çalışmalarımızın farkını kendi üretim tesislerinde yaşayacak ve çok memnun kalacak.”

70 bin metreküp beton kullanılacak

BMW Grup’un Macaristan’da yapımına başlanacak olan üretim tesislerinin Body Shop  binasını 432 günde, Press Shop binasını ise 525 günde tamamlayacak olan Yapı Merkezi; anahtar teslim projelerin kaba, ince ve elektromekanik işlerini gerçekleştirecek.

Projenin Yapı Merkezi tarafından üstlenilen her iki binasının yapımında yaklaşık 70 bin metreküp beton; 7 bin metreküp prekast beton ve imal edilecek 10 bin ton yapısal çelik kullanılacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.