BMW, R 18 Big Boxer ile 60’ları günümüze getiriyor

BMW Motorrad, boxer motorun yeniden yorumuyla ortaya çıkan 2 silindirli Big Boxer modelini tanıttı. Ayrı bir motor ve şanzıman korumasıyla birlikte üstten subaplı tasarıma sahip yeni Big Boxer, aynı zamanda Concept R 18 ve Concept R 18/2 olmak üzere iki farklı BMW Motorrad prototipinin de temelini oluşturuyor. BMW Motorrad Türkiye’de Borusan Otomotiv tarafından temsil ediliyor. BMW yeni motoru EICMA 2019 Milano’da sergilediği yeni Consepht R 18’in seri üretim versiyonunda devreye alacak.

Bir motosiklet serisinde, şimdiye kadar kullanılan en yüksek kapasiteye sahip çift silindirli Big Boxer, 1.802 cc motor hacmi, 107,1 mm çap ve 100 mm strok değerlerine sahip.

4.750 dev/dk’da 91 beygir güç üreten motor, 3.000 dev/dk’dan itibaren 158 Nm maksimum tork sağlarken; 2.000 – 4.000 dev/dk arasında 150 Nm’nin üzerinde tork sunabiliyor.

Dikey olarak ayrılmış alüminyum motor koruması bulunan motor maksimum 5.750 dev/dk. devir çevirebiliyor.

Hava/yağ soğutmalı büyük yivli silindirlere ve silindir kafalarına sahip yeni Big Boxer adlı motorun vites kutusu ve hava giriş sistemi dahil olmak üzere toplam ağırlığı 110,8 kilogram.

Big Boxer’da iki eksantrik, krank mili üzerinde sola ve sağa yerleştirildi. Bu hassas yapı sayesinde; gelişmiş kontrol hassasiyeti ve daha yüksek devir dengesiyle birlikte genel olarak daha sert bir subap tahriki elde edilebiliyor.

Daimi Senkromeçli 6 İleri Şanzıman ve Zıplamaya Karşı Kendinden Destekli Tek Plakalı Kuru Debriyaj

Pek çok BMW Motorrad boxer motorunda olduğu gibi tek plakalı kuru debriyaj, motorun ürettiğitorku şanzımana aktarıyor. İlk defa zıplamaya karşı kendiliğinden destekli debriyaj şeklinde tasarlanan motor, vites sert bir şekilde düşürüldüğünde motorun sürükleme torku nedeniyle arka tekerleğin istenmeyen presleme etkisini ortadan kaldırıyor.

Daimi senkromeçli 6 ileri şanzıman, bir çift bölmeli alüminyum muhafaza içine yerleştirilerek helisel dişli çiftleriyle 4 milli şanzıman şeklinde tasarlandı. Opsiyonel olarak tercih edilebilen Geri Vites, bir ara dişli ve bir elektrikli motorla tahrik edilerek manuel olarak değiştirilebiliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.