BMW ve Mini elektrikli model takvimi açıklandı

BMW, BMW Motorrad ve MINI markalarını bünyesinde barındıran BMW Grubu; hedeflerini ve model takvimini açıkladı. 2030 yılına kadar küresel satışlarının en az yüzde 50’sinin tamamen elektrikli modellerden oluşacağını açıklayan Alman şirket; önümüzdeki 10 yılda 10 milyon elektrikli araç yola çıkaracak. BMW Grubu’nda hangi model ne zaman yola çıkacak, işte model takvimi…

Elektrikli mobilite stratejisi çerçevesinde 2013 yılında pazara sunulan tamamen elektrikli BMW i3; yakın dönemde ülkemizde de satışına başlanan MINI ELECTRIC ve BMW iX3’ün yanına yeni modeller geliyor. BMW Grubu’nun iki yeni modeli BMW iX bu yılın son çeyreğinde, BMW i4 ise 2022 yılı ilk çeyreğinde yollara çıkacak. BMW 5 Serisi ve BMW X1’in tamamen elektrikli versiyonları da 2022 sonrası planlar arasında. Bu modelleri MINI Countryman ve BMW 7 Serisi izleyecek.

BMW Grubu mobilite hedeflerini ve stratejilerini dijital lansmanla açıkladı

2023 yılına kadar BMW Grubu, mevcut segmentlerindeki modellerinin yaklaşık yüzde 90’ında en az bir tane tamamen elektrikli modele sahip olacak. Bunun yanında BMW Motorrad’ın geçtiğimiz yıl sahneye çıkardığı Definition CE 04 isimli tamamen elektrikli; motosiklet konseptinin üretim versiyonu da yaz aylarında tanıtılacak.

2021 ile 2025 arasında tamamen elektrikli model satışlarını, 2020’ye oranla ortalama yüzde 50’nin üzerinde artırmayı amaçlayan BMW Grubu; 2030 yılında küresel satışlarının en az yüzde 50’sini tamamen elektrikli araçlardan oluşturmayı hedefliyor.

Münih’in 20 katı CO2 önlenecek

Premium otomobil üreticisi BMW Grubu, sera gazlarının azaltılmasına yönelik sürdürülebilir mobilite misyonunun gerekliliklerini yerine getirmeye devam ediyor. Şirket 2030 yılına kadar 200 milyon tonun üzerinde CO2 emisyonunu önleyeceğini duyurdu. Açıklanan bu hedef, Münih gibi bir milyondan fazla nüfusu olan bir şehrin yıllık CO2 emisyonunun 20 katından daha yüksek bir miktarı ifade ediyor. Hammaddeden üretim süreçlerine kadar her kademede daha fazla geri dönüşüm hedefleyen BMW Grubu; araçların tüm yaşam döngüsü boyunca bırakacağı karbon ayak izini minimuma indirecek.

Grup güneş enerjisinin gelecekte alüminyum üretimi için kullanılacağını da açıkladı. Ayrıca, karbonsuz çelik üretimi için yenilikçi bir teknolojiye yatırım yapma kararı aldı. Şirket, yeni nesil akü teknolojisi ile yüksek voltajlı akünün karbon ayak izini mevcut Gen5 teknolojisi için temel değerin yarısından daha aza indirmeyi hedefliyor.

Eylül ayında Münih’te gerçekleştirilecek IAA Mobility Uluslararası Otomobil Fuarı’nda çevre ve iklimin korunması için döngüsel ekonominin gelecekteki potansiyelini vurgulayacak. Şirketin RE:THINK. RE:DUCE. RE:USE. RE:CYCLE. yaklaşımı, geleceğin otomobillerinde birincil hammadde kullanımının nasıl azaltılabileceğine dair bütünsel bir bakış açısı sağlıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.