BMW’nin çok satan elektrikli spor otomobiline kardeş geldi

BMW elektrikli i8, 2018 model yılı olarak yeniden yollara çıkıyor. İlk olarak 2014 yılında markanın i3 modelinin hemen peşi sıra satışa sunulan elektrikli aracı dünyanın en çok satılan plug-in hibrid spor otomobili oldu.
Üretileceği 2016 yılında anons edilen soft tavana sahip üstü açık iki koltuklu Roadster otomobil ise emisyon içermeyen mobilite ve yüksek kalibreli performansın kombinasyonuna tamamen yeni bir özgürlük hissi katacak. Yeni bmw i8 roadsterin kısa bir videosuna buradan ulaşabilirsiniz.

Yeni i8 coupe, yeni i8 roadster alüminyum gövde ve karbon-elyaf takviyeli sürücü kabininden oluşuyor.
Her iki modelde de kullanılan optimize edilmiş eDrive teknolojisi, önemli ölçüde genişlemiş hücre kapasitesi ve enerji içeriğine sahip yüksek voltajlı bir batarya ve daha yüksek bir pik çıkışı üreten bir elektrik motoru barındırıyor. Sonuçta daha dinamik bir performans, sürüş miktarında dikkate değer bir artış elde ediliyor.

Elektrikli tavan 15 saniyede açılıyor: BMW i8 coupe, son derece sportif bir 2 + 2 kişilik spor otomobil, i8 roadster ise, iki kişilik açık, soft tavan versiyonu oluşturuyor. C sütunlarında “Coupe” veya “Roadster” harfleri kullanılıyor.
Dış cephe boyalarının seçimi ise yeni e-Bakır metalik ve Donington Gri metalik tonları içeriyor. Soft tavan geleneksel olarak roadster siluetin tanımlayıcı bir unsuru olarak hizmet ediyor. Gövdenin dinamik kama şekli, iki koltuklu profilde görüntülendiğinde de en iyi şekilde değerlendirilebiliyor.
i8 Roadster’in tavanı açıldığında kompakt bir pakete katlanıyor, dikey bir pozisyonda istifleniyor. Böylece koltukların arkasına yaklaşık 100 litre ek depolama alanı sağlanıyor. Tamamen elektrikli tavan, 15 saniyede çok sessizce açılıp, kapanıyor. 50 km / s’ye kadar seyahat ederken de başlatılabiliyor.

Önceki BMW i modelleri için kullanılan hafif tasarım detayları i8 roadster’in özel gereksinimlerine titizlikle uyarlanmış. Açık iki kişilik koltuk, alüminyum dış çerçeveli yeni tasarlanmış çerçevesiz gullwing kapılar ile birlikte gelirken bu ultra güçlü yüksek teknoloji ürünü malzemeler, aracın yolcu korumasını en üst düzeye çıkarıyor. Yeni i8 roadster’in boş ağırlığı 1,595 kilograma denk geliyor. Coupe modelden 60 kilogram daha fazla.

Yeni i8’de geliştirilmiş olan lityum-iyon pil otomobilin alt kısmında merkezi olarak bulunuyor. Hücre kapasitesi 20 ila 34 Ah arasında ve brüt enerji kapasitesi 7,1 ile 11,6 kWh. Aracın 105 kW / 143 bg’ye ulaşan pik çıkışında 9 kW / 12 bg’lik bir artış sağlanıyor. Standart sürüş modunda, yeni i8 coupe ve i8 roadster, sadece elektrik motorundan güç alıyor. Klasik motor daha yüksek hızlarda veya sürücü gaz pedalına sert bir şekilde bastığında devreye giriyor. eDrive düğmesine basarak ise yalnızca elektrik gücüyle 120 km / saat hıza kadar seyahat edilebiliyor. Yaklaşık 53 kilometre bu şekilde sadece elektrik motoru kullanılarak yol alınabilmesi mümkün.

0’dan 100 km/saat hıza 4,4 saniye: Yeniden geliştirilen motor 170 kW / 231 bg’lik maksimum güce imkan tanıyor. Elektrik motoru ve benzinli motorun birlikte ürettiği maksimum güç ise 275 kW / 374 bg oluyor. Yeni i8 coupe 4,4 saniyede 0’dan 100 km / s’ye hızlanırken, i8 roadster 4.6 saniyelik bir sürede bu hıza ulaşabiliyor. Her iki model de elektronik olarak 250 km / s hızla sınırlandırılmış durumda. 100 km’de 1,8 litre i8 coupe için, 2.0 litre ise i8 roadster için yakıt tüketim verisi oluyor.
Leave A Reply

Your email address will not be published.