BMW’nin yarısına Erdemir imzası!

Şirket Ar-Ge'ye verdiği desteği artırarak, sektörde kullanılan yaslı çelik üretimini arttırıyor. 

Yerli sac üretimini büyüterek, ithalatın azalmasını sağlayan Erdemir, bu sayede devlerin dikkatini çekti. 30 yılı aşkın süredir otomotiv sektöründe olan ve 2006-2012 yılları arasında Tofaş CEO'luğu görevinde bulunan Erdemir Yönetim Kurulu Başkanı Ali Pandır, grubun otomotiv sektörüne doğrudan büyük katkısı olduğunu belirterek, "Bir otomobilin yüzde 50'si Erdemir'in verdiği sacdan üretiliyor. Bir başka deyişle bir aracın yaklaşık 830 kilogramını sadece çelik oluşturuyor. Otomotivde pazar payımız yüzde 36. Ancak hedeflerimiz büyük. Bu yüzden otomotiv Ar-Ge'sine yatırımlar yapıyoruz. Hayalimiz dünya devlerine çelik satabilmek" diye konuştu.

 

Yassı çelikte yerlilik oranını artırmak ve kaliteyi yükseltmek için 150 milyon dolarlık yatırım yapacaklarını belirten Pandır, şu bilgileri verdi: "Türkiye'de yıllık çelik üretimi 34.8 milyon ton. Otomotiv için gerekli olan yassı çelik üretimi ise bu rakamın yüzde 12'si seviyesinde. Erdemir olarak bir aracın yüzde 50'sini yapabiliyoruz. Biz bu oranı yüzde 70'e çıkarmak istiyoruz. Geri kalan yurtdışından ithal ediliyor. Yeni galvaniz hattı kuruyoruz, haddehane yenileniyor. Metalurji Ar-Ge'si yapmaya çalışıyoruz. Otomotivde sürekli yenilikler oluyor. Buna ayak uydurmak gerekiyor. 4-5 yıl içinde sadece Türkiye'deki otomotiv üreticilerin değil Mercedes, BMW, Volvo gibi dünya devlerine sac ihraç etmeyi planlıyoruz. Hayalimiz o."

 

Türkiye'de üretilen yassı çeliğin otomotiv sektörü için yetersiz kaldığını ifade eden Ali Pandır, yılda yaklaşık 1.5 milyar dolarlık ithalatın yapıldığını kaydetti. Pandır, "Yerlilik oranını yükselterek, ithalatın payını 50'ye indirmek istiyoruz. Böylece cari açığa 200-225 milyon dolarlık katkımız olacak" diye konuştu.

  

Erdemir Yönetim Kurulu Başkanı Pandır, yerlilik oranının yükselmesiyle yeni otomotiv projlerinin önünü açtıklarını söyledi ve ekledi: "Yerli sac tedarik etme şansı arttıkça yatırım gelme şansı yükseliyor. Otomotiv şirketleri sadece işçilik maliyetlerine bakmıyor. Robotlaşma arttıkça işçilik maliyetlerinin önemi azalıyor. Otomotivciler başka faktörlere önem veriyor. Yerli çelik de bunların başında geliyor. Son dönemde Erdemir'in yerli çeliğiyle yeni bir otomotiv yatırımı ülkemize çekmeyi başardık."

 

En büyük müşterisi Ford

Erdemir, Türkiye'de Uzakdoğulu üreticiler dışında tüm otomotiv markalarına ürün tedarik ediyor. En büyük müşterisi Ford Otosan. Oyak Renault ve Tofaş, Erdemir'in diğer büyük alıcıları. Yılda 8.3 milyon ton çelik üreten grup, yurtdışına da ihracat yapıyor. Erdemir, Dacia'nın Fas ve Romanya'daki tesislerine sac ihraç ediyor.   

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.