Borusan şirketi Supsan, yerli turbo üretecek

 

 

Supap üreticisi Supsan, turbo pazarına giriyor

 

10 milyon adede ulaşan yıllık supap üretim kapasiteli Supsan, bu kez yeni nesil araçlar için turbo üretecek.

Yılda 30 bin adetlik üretim kapasitesiyle ilk etapta binek ve hafif ticari araçları hedefleyen Supsan, 5 yılda kapasitesini 50 bin adede çıkararak traktör, kamyon ve ağır vasıta araçları için de üretim gerçekleştirecek.

Supsan’ın turbo pazarında ileriye dönük hedefi ise başta Almanya ve Fransa olmak üzere Avrupa pazarında güçlü bir oyuncu olmak.

 

Borusan Holding bünyesindeki Supsan, 5 yıl içerisinde kapasitesini 50 bin adede çıkaracak.

 

Supsan Genel Müdürü Salih Alson, “Türkiye’de satışı gerçekleşen 1 milyon 900 bin adet turbo motorlu binek ve hafif ticari araç bulunuyor. Bu araçların 350 bin adedinde bulunan turbo motorlar yenilenme sürecine girmiş durumda. Supsan olarak biz de bu 350 bin adetlik pazarın yüzde 15’lik kısmına ulaşmayı hedefliyoruz” dedi.

Turbo, Türkiye pazarından sonra Almanya ve Fransa’ya da ihraç edilecek.

 

Yeni nesil araçların neredeyse tamamı turbo motorlu

 

Turbo üretim fikrinin Türkiye pazarında bu ürüne olan ihtiyaç dolayısıyla ortaya çıktığını belirten Alson,  özellikle son yıllarda binek ve hafif ticari araçların neredeyse tamamının turbo motorlu üretildiğine dikkat çekti.

Pazara bakıldığında küçük çaplı üretimlerin dışında talebi karşılayacak boyutta bir üretimin yapılmadığını dile getiren Salih Alson, “Ağırlıklı olarak ithal edilen turbo garanti, iade ve satış sonrası hizmetlerde sorunlar yaşanmasına neden olabiliyor. Bizim de ana çıkış noktamız bu oldu. Bir yıldır sürdürdüğümüz araştırmalar neticesinde Supsan üretim portföyüne turbo ürününü eklemeyi uygun gördük” dedi.

 

Sektörün geleceği turboda

 

Turbo üretiminde Türkiye’de kurumsal bir firma olma açısından bir ilke imza attıklarını açıklayan Salih Alson, kalite ve satış sonrası servis hizmeti ile ön plana çıkacaklarını kaydetti. Mevcut tesis içerisinde kapalı bir alanı turbo üretimi için ayırdıklarını vurgulayan Salih Alson, “Bu ürün için tozun hiç olmadığı steril bir ortam lazımdı. Biz de özel şartlandırılmış bir ortamı hazırlamış bulunuyoruz. Bunun yanı sıra, sadece kalite kontrol cihazları için 500 bin avro yatırım yaptık” dedi.

 

Otomotiv sektörünün geleceğinin turboda olduğuna dikkat çeken Salih Alson, “Amacımız, yedek parça piyasasında markamızı oturtmak. Sonrasında ise orijinal ekipman tedarik etmek için organizasyonlarımızı genişletmek. Orijinal ekipman firmalarına hizmet vermemiz durumunda, 5 yılın sonunda 1.5 milyon avro ek yatırım ihtiyacı olacağını hesap etmekteyiz” şeklinde konuştu.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.