Bozkurt: 2023 Toyota Türkiye satış hedefi rekora gidecek

Yeni Corolla Cross Hybrid lansmanında Adana’da buluştuğumuz Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış AŞ CEO’su Ali Haydar Bozkurt, 2022 yıl sonu ve 2023 Toyota Türkiye satış planlarını anlattı. Basın toplantısında konuyla ilgili sorumuzu cevaplayan Bozkurt, şunları söyledi:

Geçtiğimiz yıldan bu yana planlama yapmakta güçlük çektiğimiz bir dönemi yürütmeye çalışıyoruz. Kasım ayındaki öngörülerimize göre planlanan adette ürün gelirse son iki ayda 14 bin civarında araç satışı gerçekleştirerek; yılı 49-50 bin adet civarında satışla 2022’yi kapatabileceğimizi düşünüyoruz. Bununla birlikte önümüzdeki yıl tüm belirsizliklere karşın; tüm zamanların rekorunu kıracak hedefe sahibiz. Corolla Cross Hybrid’in de katkısıyla; 2023 yılında şimdiye kadarki en yüksek satış adedimize ulaşmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Bozkurt’un 2023 Toyota Türkiye satış hedefleri

Bozkurt, 2023 öngörülerine yönelik açıklamalarında şu görüşlere yer verdi:

Adana’daki Toyota Corolla Cross Hybrid lansmanında, markanın 2023 Toyota Türkiye satış hedefleri de değerlendirildi.

2022 yılı pazarın 800 bin adetleri geçeceğini sanmıyorum. Öyle 900 bin 1 milyon adetleri düşünmemek lazım. Üretimdeki sorunlar devam ediyor. Fiyatlar her ay artıyor, euro enflasyonu yansıyor; uluslararası planda. 

Gelecek yıl seçim öncesi nasıl bir süreç yaşanacak, sonrasında ne olacak? Bütün bunları tahmin etmek gerekiyor. Bunları üst üste koyduğumuzda 775 bin adetleri görüyoruz. 

Biz Toyota olarak 2023 yılında da istediğimizin çok altında kalacağız. Bu yıl yaklaşık 80 bin adet satardık, yok araç yok. Gelecek yıl da istediğimizin çok altında araç alabiliyoruz, görüşmeler devam ediyor. Bu yılın biraz üstünde bir adeti satacağız. bu yılın yüzde 10 üzerinde bir pazar seyri düşünüyoruz.

10 bin ön siparişe karşın 2700 adet gelen Corolla Cross, 2023 yılında markanın en önemli ikinci modeli olacak.

Avrupa’da satılacak 50 binin 10 bini Türkiye’ye gelecek

Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su Ali Haydar Bozkurt, Türkiye’nin Avrupa’daki konumunun altını çizerek, “Türkiye pazarı, Corolla Cross modelinin Avrupa’daki en çok satan pazarlarından biri olacak. Önümüzdeki yıl Avrupa için üretim yıllık 50 bin civarındayken; bunun yaklaşık yüzde 20’sini Türkiye pazarı olarak biz satacağız ve böylece Corolla Cross’un en büyük pazarlarından biri haline geleceğiz. Bununla birlikte 1.8 litre hibrit araçların yüzde 75’inin satışı da Türkiye’de gerçekleşecek. ” dedi.

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.