Bozkurt: Hibrit çağı 25 yıl sürer

Demir çağı, bronz çağı derken şimdi de Hibrit Çağı yaşanıyor. Gıda ürünlerinden sessiz sedasız çok yol kateden hibrit tohumlardan sonra karşımıza otomotivde hibrit motorlar çok çıkmaya başlıyor.

Hibrit domates veya hibrat soyadan bahsetmiyoruz. Üzerinde hem benzinli içten yanmalı bildiğimiz eski usul motor hem de ayrı bir elektrikli motor olan araçlardan bahsediyoruz. Bunlar henüz çok az. Ama bunlardan biri Türkiye’de üretiliyor ve giderek satış rakamını artırıyor.

Ayrıca diğer markaların hibrit satışları da önem kazanmaya aday.

Peki petrolün yok olacağı ve yerine elektrikli, hidrojen yakıt hücreli, güneş enerjisi ile çalışacak motorlara sahip araçların yaygınlaşması için ne kadar zaman geçecek? Hibritler geçiş süreci aracı, ömürleri kısa olacak diyen gazeteci Fatih Altaylı haklı mı? Kısa sürede hibrit araçlar devre dışı kalıp, yerlerini elektrikli araçlar mı alacak?

“Hibrit araçlar en az 25 yıllık süreçte devam ederler”

Dünyada ve Türkiye’de hibrit araçların öncüsü olarak konumlanan Toyota, “hibrit Çağı’nın 25 yıl süreceğini düşünüyor.

Halen C-HR ve RAV4 Hibrit modellerinin Türkiye’de piyasada satılmasını sağlayan Toyota marka araçların Türkiye distribütörlüğünü yürüten Suudi Arabistan’ın ticaret devlerinden ALJ çatısı altındaki Toyota Türkiye Pazarlama AŞ CEO’su Ali Haydar Bozkurt ile Frankfurt Otomobil Fuarı’nda konuştuk.

C-HR ile Türkiye hibrit araç satışlarında ilk kez yüksek rakamlar yakalanmaya başladığını söyleyen Bozkurt, “Hibrit araç satışlarının yüzde 80’i Toyota. Toyota C-HR satışlarının da yüzde 50’si hibrit. Fuarda elektrikli araçlar dikkat çekiyor ama Türkiye’de hibrit araç çağının en az z25 yıl süreceğini düşünüyorum. Yapılan bir çalışmaya göre 60 bin elektrikli araç aynı anda prize takılırsa Türkiye elektrik dağıtım ve üretim sistemi buna yetişemiyor, error veriyor. Altyapı sorunlarının giderilmesi zaman alacak. Bu tür mühendislik verilerine baktığımızda Türkiye’de hibrit araçlar en az 25 yıl rahatlıkla ilerler. Elektrikli modellere geçişimizin önünde engel çok. ”

Yaris GRMN

Toyota olarak Türkiye’de bu yıl bir gerileme yaşandığını ve bunun nedenini sorduğumuz Bozkurt, şu cevabı verdi:

“Bu yıl istediğimiz maalesef olmuyor. Yıl sonu ve 2018 için Ekim başında konuşabilirim. Esas oyuncularımı olan Corolla e yeni C-HR’da istediğimiz kadar ürün tedarik edemiyoruz. BU ürünler Türkiye’de üretiliyor olmasına rağmen, tüm dünyada çok tutuluyor ve adeta bize kalmıyor. Ekim ayında yeni ek ürün alımı için anlaşmaya varacağımızı umuyoruz. İstediğim kadar araç alabilecek miyim belli olacak.”

Toyota’nın hibrit araçlarda atağının devam edeceğini belirten Bozkurt, yeni dönemde Auris ST (Steyşın) hibrit versiyonunu Türkiye’de satışa sunacaklarını dile getirdi. Bozkurt, hafif ticari Proace modelinin Türkiye yollarına çıkması için de 2018 tarihini işaret etti.

Toyota C-HR Hy-Power Concept

Avrupa’da satılan hibrit model sayısı 16’ya çıktı

Avrupa’da 16 farklı hibrit modelinin yedi farklı hibrit güç ünitesiyle satışta. Dünya çapında da  hibrit satışları ise sadece Toyota bazında 11 milyon adeti geçti. Bu satışların 1.5 milyonu Avrupa’da gerçekleşti.

Bugün her zamankinden çok daha fazla kişinin ilk tercihi hibrit haline geliyor.

Hibritler, Avrupa’da satışların yüze 40’ını oluşturuyor ve hatta Batı Avrupa’da yüzde 50’ye yaklaşıyor.

Toyota’nın ana modellerindeki hibrit satış oranı da yüksek. Yaris yüzde 45, RAV4 yüzde 52, Auris yüzde 65 ve Toyota-C-HR yüzde 77’lik hibrit satış oranına sahip.

Toyota C-HR HY-Power ile gelecekten mesaj

Toyota, Frankfurt Auto Show’da Adapazarı tesislerinde üretilen C-HR modelinin hibrit versiyonuna eklenecek yeni ve güçlü bir seçenek ile de kendini gösterdi. Şimdilik konsept halinde olan araç, mevcut üründen pek farklı değil. Ama bu araçta yüksek performanslı bir Toyota motoru görev üstlenecek. Bu da C-HR modelinde performans arayanlara yönelik üretilecek.

Toyota C-HR halen dünyada sadece Türkiye’deki Toyota tesislerinde üretiliyor. Yıllık üretimi hesaplanan 100 bin adetin üzerine çıkan yeni C-HR için Avrupa pazarlarından sonra ABD pazarı da önemli talep gösterdi.

Toyota, Adapazarı tesislerinde C-HR üretimine yetişmek için neredeyse tam kapasite üretim yapıyor. 450 milyon dolarlık yeni yatırımla büyütülen Adapazarı fabrikasındaki üretim bu yıl 280 bin adetlerde gerçekleşecek. Bu araçların 231 bin adeti ihraç edilecek. Bu araçların yüzde 65’i de yeni C-HR modelinden oluşuyor.

Konuyla ilgili haberimizi aşağıda bulabilirsiniz…

 

http://otoajanda.com/yerli-suv-ile-rekor/

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.